امکان ارتودنسی دندان ها در میانسالی و بزرگسالی

به گزارش وبگاه مجوز بازی، مهر/یک دندانپزشک معتقد است ارتودنسی تنها مخصوص بچه ها و نوجوانان نیست و افراد بزرگسال و حتی میانسال نیز می توانند به شکل طبیعی و با روش کمتر تهاجمی به اصلاح دندان ها و ناهنجاری های فک بپردازند.

امکان ارتودنسی دندان ها در میانسالی و بزرگسالی

آرش محرابی دندانپزشک و متخصص ارتودنسی، در مصاحبه با خبرنگار مهر، گفت: بسیاری از افراد تصور می نمایند که ارتودنسی محدود به یک دوره سنی خاص می گردد در حالی که چنین نیست، البته این افراد حق دارند که چنین تصوری داشته باشند، زیرا به طور معمول بیشتر کسانی که بریس و یا پلاک ارتودنسی دارند و یا به متخصصان ارتودنتیست مراجعه می نمایند معمولاً نوجوانان هستند.

وی توضیح داد: هر کسی که مسائل مربوط به عدم هماهنگی دندان دارد بهتر است که تحت درمان های ارتودنسی قرار بگیرد تا علاوه بر حفظ سلامتی، ظاهر بهتری داشته باشند. با این حساب نه تنها نوجوانان بلکه بزرگسالان نیز به درمان ها و ابزارهای ارتودنسی احتیاج دارند. اما بین درمان های بچه ها با بزرگسالان تفاوت های زیادی وجود دارد. و قرار نیست عین درمانی که برای بچه ها استفاده می گردد برای افراد بزرگسال نیز در نظر گرفته گردد.

محرابی ادامه داد: اولین معاینه ارتودنسی بهتر است در سن 7 سالگی انجام گردد. هرچند که ممکن است آغاز درمان ارتودنسی در این سن امری ضروری نباشد. اما یک معاینه ارتودنسی به موقع به بیمار یاری می نماید طرح درمان واضحی را دریافت کند. بدین ترتیب به راحتی زمان بندی درمان ارتودنسی کودک تعیین می گردد. این تشخیص به موقع فرصت زیادی را برای آغاز درمان ارتودنسی فراهم می نماید.

این دندانپزشک افزود: اگر در اولین معاینه تعیین گردد که بیمار مسائل فکی ندارد و فقط دندان های نامنظم دارد برای مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی می تواند در محدوده سنی 10 تا 12 سال مراجعه کند. به طور کل بیماری که مشکل فکی ندارد و فقط احتیاج به حرکت دادن دندان ها دارد در هر محدوده سنی می تواند به ارتودنتیست مراجعه کند. البته به شرطی که لثه ها و استخوان فکین سالم باشند.

محرابی گفت: مسائل دندانی بچه ها و حتی بزرگسالان را می توان با براکت و سیم به راحتی حل کرد. انواع ارتودنسی ثابت برای بچه ها و استفاده از ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان برای درمان مسائل دندانی توصیه می گردد پس جای نگرانی برای درمان نیست.

وی به ارتودنسی در بزرگسالان اشاره نمود و اضافه نمود: اگر مشکل بیمار در حد ناردیفی های دندانی باشد به شرط سلامت لثه، استخوان و بافت های نگهدارنده دندان ها به خوبی با ارتودنسی قابل درمان می باشد. در مورد ناهنجاری فکی هم بسته به شدت مشکل اسکلتی زمینه ای، درمان از نوع ارتودنسی جبرانی و یا ارتودنسی همراه جراحی فک خواهد بود. البته از آنجایی که اغلب بزرگسالان نسبت به دیده شدن دستگاه های ارتودنسی حساسیت نشان نمی دهند گزینه های متعددی از قبیل براکت های سرامیکی و ارتودنسی نامرئی ارائه شده است.

محرابی گفت: به طور طبیعی باید هماهنگی خاصی بین دندان ها و ساختار فک های بالا و پایین وجود داشته باشد. وجود هرگونه ناهماهنگی در دندان ها و یا فک ها می تواند باعث بروز مسائلی گردد که هم استانداردهای زیبایی شناختی صورت را از بین می برد و هم در عملکرد انسان تأثیر می گذارد به همین دلیل باید به شیوه های درمانی کمتر تهاجمی نظیر ارتودنسی توجه بیشتری داشت

منبع: همگردی

به "امکان ارتودنسی دندان ها در میانسالی و بزرگسالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان ارتودنسی دندان ها در میانسالی و بزرگسالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید