بولتون: خروج از برجام شادترین لحظه کاری ام بود!

به گزارش وبگاه مجوز بازی، جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید که این روزها با انتشار کتاب اتاقی که در آن رخ داد، جنجال زیادی به پا کرده؛ در مصاحبه با فاکس نیوز یکی از دلایل خروج از تیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را دمدمی مزاج بودن وی عنوان کرد- ویژگی که به زعم او، تامین امنیت آمریکا را سخت می کند.

بولتون: خروج از برجام شادترین لحظه کاری ام بود!

بولتون تیر آخر که به خروج او از دولت ترامپ منجر شد را نیز تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای دعوت از رهبران طالبان برای حضور در کمپ دیوید بیان نمود.

مشاور سابق کاخ سفید همچنین مدعی شد که در 14 ماه نخست زمامداری، سیاست ترامپ جمهوریخواه در قبال ایران تفاوت چندانی با سیاست باراک اوباما رئیس جمهور قبلی آمریکا از حزب دموکرات نداشت حال آنکه رویکرد او از آوریل 2018 به بعد که بولتون به تیم دولت پیوست، تغییر کرد.

بولتون همچنین مدعی شد: خروج آمریکا از برجام در ماه می همان سال (2018)، شاید شادترین لحظه کاری ام بود و شاید باید همان موقع دولت را ترک می کردم.

وی همچنین مدعی شد که ترامپ در کارزار فشار حداکثری علیه ایران سست شده بود. او در این باره اضافه کرد: ما قطعاً فشار بی حد و اندازه ای را علیه ایران اعمال کردیم اما در پایان دوه کاری من، ترامپ هنوز هم به دنبال توافق با ایران و دیدار با مقامات این کشور بود.

بولتون در نهایت مدعی شد: سیگنال های متناقض ترامپ اگر نگوییم غیرممکن، دستکم باعث شد آن تغییری که انتظار داشتیم در تهران رخ دهد، بسیار بسیار سخت کرد.

گفتنی است بولتون در بخشی از خاطراتش که در کتاب اتاقی که در آن رخ داد به آن می پردازد، به تلاش برای منصرف کردن ترامپ برای دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران اشاره می کند، زیرا به گفته وی این نگرانی وجود داشت که ایرانی ها در مذاکرات احتمالی خیلی بهتر از ترامپ عمل کنند.

بولتون همچنین درباره ترامپ می گوید که او همیشه گلایه مند بوده است که چرا همه در دنیا می خواهند با او صحبت کنند اما هیچ وقت نمی دانند چطور آن را مطرح کنند و با توجه به همین پیش زمینه فکری نیز بود که ترامپ پایان باب مذاکره با ایران را مطرح نمود.

در کتاب خاطرات بولتون همچنین گفته شده که ترامپ فکر می کرد که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران می خواسته با او مذاکره کند، پوتین خواستار گفت وگو بود و همه می خواستند با او حرف بزنند اما یک نفر این وسط همه چیز را به هم می ریخت.

در این بخش از کتاب خاطرات بولتون، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید همچنین به مخالفتش با سیاست های ترامپ در قبال ایران اشاره می کند و می گوید: من در موضوع ایران از ترامپ خواستم به طرح خود برای خروج از توافق هسته ای سرعت بدهد و توضیح دادم که چرا توسل به گزینه نظامی علیه برنامه هسته ای ایران شاید تنها راه حل پایدار باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بولتون: خروج از برجام شادترین لحظه کاری ام بود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بولتون: خروج از برجام شادترین لحظه کاری ام بود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید