درآمد آزمایشگاه ها در ایام کرونا چه تغییری کرده است؟

به گزارش وبگاه مجوز بازی، در روزهای ابتدایی شیوع کرونا در ایران، تنها 2 آزمایشگاه مجهز به کیت های تشخیص بودند؛ اما حالا بر اساس آخرین آمار که در تیرماه توسط مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت اعلام شده است 170 آزمایشگاه مجوز انجام تست پی سی آر دارند؛ تست هایی که برخلاف تعرفه های اعلام شده از افراد مشکوک به کرونا با قیمت های گزاف گرفته می شوند و درنهایت هم به نظر می رسد این افزایش مراجعه تأثیر مثبتی بر درآمد آزمایشگاه ها نگذاشته است.

درآمد آزمایشگاه ها در ایام کرونا چه تغییری کرده است؟

درحالی که بر اساس اعلام سیامک سمیعی، مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، آزمایش تشخیص مولکولی کووید-19 در بخش دولتی حدود 230 هزار تومان و در بخش خصوصی حدود 587 هزار تومان قیمت گذاری شده است، برخی آزمایشگاه های خصوصی برای تهیه تست کرونا در منزل، 780 هزار تومان از متقاضیان خود درخواست می کنند.

همچنین شرکت های بسکمک در این روزها به طور مستمر از کارکنان خود تست پی سی آر می گیرند که این اقدام خود می تواند به افزایش درآمد آزمایشگاه ها کمک کند. اما آیا واقعاً کرونا آزمایشگاه داران را ثروتمند کرده است؟ زاهدی که مدیر یک آزمایشگاه خصوصی در منطقه 6 تهران است به همشهری می گوید: درآمد ما حداقل 20 درصد نسبت به روزهای قبل از کرونا کاهش پیدا کرده و در مقابل، نیروهای ما دچار فرسایش ناشی از کار زیاد در محیط آلوده شده اند.

سرمایه اولیه آزمایشگاه ها هنوز برنگشته است

زاهدی، مدیر یک آزمایشگاه خصوصی با تأکید بر اینکه درآمد آزمایشگاه ها اصلاً بیشتر نشده است، می گوید: راه اندازی بخشی با عنوان بخش کرونا، هزینه بسکمک را به آزمایشگاه ها تحمیل کرده است. خود ما بیش از یک میلیارد تومان در این زمینه سرمایه گذاری کرده ایم تا بتوانیم جوابگوی حجم عظیمی از متقاضیان برای انجام تست پی سی آر باشیم. من به جرأت می توانم بگویم هنوز سرمایه اولیه ما بازنگشته است، به خصوص که کیت های چینی سفارش هلند را بسیار گران تهیه می کنیم؛ هرروز گران تر از دیروز. مثلاً در ایام کرونا خیلی از آزمایشگاه مجبور به خرید دستگاه های گران قیمت وارداتی مثل لایت سایکر و... شده یا مجبور به استفاده از سیستم هایی تحت عنوان GNP برای ایزوله کردن محیط شده اند تا جلوی انتشار آلودگی را بگیرند.

روتین آزمایشگاه ها به هم ریخته است

او معتقد است ماجرا آن طور که به نظر می آید نیست و درحالی که همه فکر می کنند تعداد مراجعه کنندگان به آزمایشگاه ها زیاد شده، حداقل درباره برخی آزمایشگاه ها این طور نبوده است. در 3 ماه گذشته ما کاهش مراجعه کننده هم داشتیم، چراکه مردم برای انجام خیلی از آزمایش های روتین دیگر به آزمایشگاه نمی آیند تا در محیط آلوده یا به اصطلاح در معرض ابتلا به کووید-19 قرار نگیرند. یکی از اصلی ترین درآمدهای آزمایشگاه ها چکاب های روتین مردم بود که این روزها کمتر کسی برای آنها به ما مراجعه می کند. مثلاً کمتر کسی این روزها برای سنجش ویتامین های موجود در بدنش پایش را در آزمایشگاه می گذارد.

این کارشناس ادامه می دهد: امروز حجم عظیمی از درآمد آزمایشگاه ها صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارمندانشان می شود، چراکه آنها مثلاً سابق بر این 2 شیفت در آزمایشگاه حضور داشتند و حالا به شکل شبانه روزی به کار مشغول اند. تعداد زیادی از کارمندان بالاخره به کرونا مبتلا می شوند و حداقل 3 هفته تا یک ماه در محل کار خود حاضر نیستند، درحالی که آزمایشگاه موظف به پرداخت حقوق آنهاست. البته این را هم بگویم اگر خدای نکرده ویروس کرونا همچنان پایدار بماند کم کم آزمایشگاه ها به درآمدزایی های قابل توجه می رسند.

آزمایش پرسنل شرکت ها منبع درآمد خوبی برای آزمایشگاه هاست

شرکت های معتبر این روزها از مشتریان گروهی و پر و پا قرص آزمایشگاه ها هستند. نیروهای آزمایشگاه بر اساس قراردادی با شرکت درخواست دهنده، به محل کار افراد می فرایند و از تعداد زیادی نمونه برداری می کنند. اگر یک شرکت برای هر فرد مجبور به پرداخت 600 هزار تومان شود و برای مثال 100 نفر از کارکنانش را مورد آزمایش قرار دهد باید 60 میلیون تومان به آزمایشگاه پرداخت کند. حالا تصور کنید یک آزمایشگاه ماهانه 2 شرکت را (حداقل) پذیرش کند. به نظر می رسد درآمد آزمایشگاه ها از این محل قابل توجه باشد.

زاهدی در ظاهر مخالفتی با این تئوری ندارد و درباره جزئیات آن توضیح می دهد: نمونه برداری برای ما امری هزینه بر است، چراکه هم از حلق گرفته می شود هم از بینی، تا درصد خطا را کاهش دهد که هزینه زیادی را به آزمایشگاه تحمیل می کند و سود کار را پایین می آورد. امروز تعرفه تست برای ما 580 تومان است که به واسطه حضور در محل و... به 650 هزار تومان می رسد و البته به شرکت ها 20 درصد هم تخفیف داده می شود. اگر قرار باشد بیشتر از این برای شرکت ها تخفیف در نظر بگیریم عملاً برای آزمایشگاه مقرون به صرفه نخواهد بود.

گفتنی است بر اساس اعلام سمیعی هم اکنون بیش از 180 آزمایشگاه داریم که داوطلب خدمت هستند که 70 آزمایشگاه خصوصی و 90 آزمایشگاه مربوط به معاونت درمان و تعدادی آزمایشگاه برای دستگاه های دیگر به شمار می فرایند و 170 آزمایشگاه مجوز انجام تست پی سی آر دارند. همچنین روزانه بیش از 30 هزار تست، ظرفیت آزمایشگاه های کشور است که رقم پایینی است، به خصوص که در پاییز شیوع آنفولانزا هم گسترش پیدا می کند و تشخیص این دو ویروس از هم بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. به نظر می رسد نیاز ضروری برای افزایش ظرفیت آزمایشگاه ها در کمتر از 2 ماه آینده به شدت حس می شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "درآمد آزمایشگاه ها در ایام کرونا چه تغییری کرده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد آزمایشگاه ها در ایام کرونا چه تغییری کرده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید