دستگاه تصفیه آب چیست ؟ هرآنچه که باید بدانید

به گزارش وبگاه مجوز بازی، داشتن دستگاه تصفیه آب برای زندگی ما یک ضرورت است. چرا که بیشتر آبی که استفاده می کنیم برای استفاده و مصرف پاکیزه و مطمئن نیست. این مسئله لزوم انجام تکنیک های تصفیه آب برای اطمینان از کیفیت مناسب آب را مطرح می کند. نوشیدن آب ناسالم و ناپاک برای سلامت ما مضر است.

دستگاه تصفیه آب چیست ؟ هرآنچه که باید بدانید

آب دارای مواد معدنی و شیمیایی بسکمک است که برای عملکرد بدن ضروری هستند. هرچند، مصرف زیاد این مواد می تواند مسائل و بیماری های زیادی برای بدن ما ایجاد کند.

با خرید دستگاه تصفیه آب تمام ویتامین ها، میکروب ها، ذرات ریز و مواد معدنی که ممکن است به بدن آسیب بزنند را فیلتر و حذف می کنند. تولیدکنندگان زیادی دستگاه های تصفیه آب موثری تولید می کنند.

دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب دستگاهی است که آلودگی ها، گازها، مواد جامد معلق و مواد شیمیایی نامطلوب را از آب حذف می کند. هدف اصلی این دستگاه این است که آب را به مقدار کافی برای استفاده مفید و مساعد کند.

گندزدایی، فیلتر کردن و تصفیه کردن آب معمولا به یک معنا مورد استفاده قرار می گیرند اما یکسان نیستند.

تصفیه آب شامل گندزدایی و فیلتر کردن آب است. با اینکه فیلتر تنها می تواند ذرات ریز مشخصی را فیلتر کند، اما دستگاه تصفیه آب می تواند تمام باکتری ها و ویروس هایی که فیلتر آن ها را تشخیص نمی دهد را شناسایی و حذف کند.

گندزدایی آب معمولا به منظور مصرف انسان استفاده می شود اما تصفیه آب می تواند برای کاربردهای شیمیایی، صنعتی و دارویی نیز استفاده شود.

علاوه بر این، شباهت هایی نیز بین مکانیسم های تصفیه کردن و فیلتر کردن آب وجود دارد. آب آلوده ابتدا مکش می شود و سپس فیلتر شده و نهایتا پخش می شود.

کیفیت آب مورد استفاده به چند پارامتر مانند رسانایی، غلظت میکروارگانیسم ها و مقاومت آب بستگی دارد. بررسی چشمی به تنهایی برای تعیین کیفیت آب کافی نیست.

فرآیند تصفیه کردن آب چگونه است ؟

دستگاه تصفیه آب از روش هایی برای پاکیزه و ایمن کردن آب مورد استفاده بهره می برد. تمام روش های ذکر شده در زیر را نمی توان در یک دستگاه تصفیه آب به کار گرفت. سازندگان مختلف دستگاه هایی با فرآیندهای متفاوت تولید می کنند. برخی از فرایند های متعارف در تصفیه آب در زیر آمده است:

1. پمپ کردن و ذخیره کردن: اولین فرآیندی که توسط دستگاه تصفیه آب انجام می شود پمپ کردن و ذخیره کردن آب است. این فرآیند به این خاطر ضروری است که تمام ذرات جامد را قبل از شروع فرایند تصفیه واقعی ته نشین می کند. در برخی موارد، دستگاه های تصفیه آب، آب را کلرزنی می کنند که از رشد میکروارگانیسم ها در حین نشست ذرات جلوگیری کنند.

2. فیلتر کردن: بعد از این مرحله، آب فیلتر می شود. فیلتر کردن فرایند ای است که تمام دستگاه های تصفیه آب قبل از گندزدایی آن را انجام می دهند. فیلتر کردن فرایند حذف ذرات ریز از آب با استفاده از یک فیلتر است.

3. تقطیر: پس از آنکه ذرات فیلتر شدند، آب معمولا جوشانده می شود که بخار آب تولید شود. این نیز فرایند مفیدی است اما هنوز هم برخی آلاینده هایی که نقطه جوش نزدیک به آب دارند را تشخیص نمی دهد.

4. کلرزنی: متعارف ترین فرایند در تصفیه آب افزودن کلر به آب است. هنگامی که کلر با آب ترکیب شود ترکیبی به نام هیدروکلریک اسید تشکیل می شود. این اسید برای از بین بردن میکروارگانیسم هایی که در آب وجود دارند استفاده می شود.

کلرزنی به عنوان یک فرایند گندزدایی می تواند اثر نامطلوبی نیز روی آب داشته باشد، مخصوصا اگر آب برای نوشیدن استفاده شود- محتوای اسیدی آب افزایش می یابد و این می تواند ترکیب اسید بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

برای سایر اهداف، این اسید خاصیت اسیدی آب نوشیدنی را افزایش می دهد و آن را برای چنین اهدافی نامناسب می سازد. بنابراین اگر قرار است کلر استفادهشود باید به مقادیر کم باشد.

5. فلوریداسیون: آبی که برای نوشیدن است باید برای بدن انسان مناسب باشد. اولین ارگانی که آب نوشیدنی به آن وارد می شود دهان است. آب باید برای دندان نیز مناسب باشد. فلورین ترکیبی ضروری در فرآیند گندزدایی است و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود.

انتخاب فیلتر مناسب تصفیه آب

فیلتر کردن یک فرایند حیاتی و مهم است که نباید در تصفیه آب حذف شود و تمام دستگاه های تصفیه آب باید از فیلترهایی استفاده کنند. در حین خرید فیلتر تصفیه آب از آنجا که کاربران متفاوت نیازهای متفاوتی دارند، انواع مختلفی از فیلترها نیز وجود دارد. انواع متعارف مورد استفاده در زیر آمده است:

1. فیلتر کربن فعال: کربن یک عنصر متخلخل است و برای جذب آلاینده ها استفاده می شود. فیلتر کربن فعال از کربن ساخته شده است. این فیلر کلر، ترکیبات ارگانیک، آمونیاک و نیتروژن را مانند اهنربا به خود جذب می کند. این فیلتر معمولا یک پوشش نقره فعال نیز دارد که باکتری را تشخیص داده و از بین ببرد.

2. فیلترهای اسمز معکوس: اسمز یعنی جذب انتخابی مواد از طریق یک غشای نسبتا نفوذپذیر. فیلتر اسمز معکوس به طور معکوس عمل می کند و به طور انتخابی به آلاینده ها اجازه می دهد که از آب خارج شوند.

دستگاه های تصفیه آبی که دارای فیلتر اسمز معکوس هستند به آب طعم بهتری می دهد اما مطمئن بودن آب را تضمین نمی کنند. یک نقطه ضعف این فیلتر این است که نگهداری از دستگاه های تصفیه آبی که دارای این فیلتر هستند کمی تخصص می خواهد. غشای مورد استفاده برای جداسازی انتخابی نیز ممکن است با گذشت زمان اثربخشی کمتری پیدا کند.

3. فیلتر بیوساند(شن و ماسه): یک نوع فیلتر دیگر که در فرایند تصفیه آب استفاده می شود فیلتر بیوساند است. این فیلتر محفظه ای دارای شن و ماسه به منظور حذف کردن میکروارگانیسم های آب است.

ارگانیسم های باکتریایی روی لایه اول ماسه قرار می گیرند. سپس برخی میکروب های این لایه پاتوژن ها را از بین می برند. یک مزیت قابل توجه این فیلتر این است که می تواند برای فیلتر کردن حجم زیادی آب استفاده شود. یک نقظه ضعف این فیلتر نیست عدم توانایی آن در از بین بردن ترکیبات شیمیایی است. یک مشکل دیگر سختی نگهداری تصفیه کننده هایی است که از این نوع فیلتر استفاده می کنند.

4. فیلتر ماورابنفش: یک فیلتر متعارف که بیشتر تصفیه کننده ها امروزه از آن استفاده می کنند فیلتر ماورابنفش است. نور ماورابنفش سطح تابش کمی دارد. این نور به آب تابیده می شود که میکروارگانیسم ها و باکتری ها را در سلول های DNA و RNA آن ها از بین ببرد. این فیلتر یک روش بسیار موثر برای خلاص شدن از سموم و پاتوژن هاست. هرچند، از این فیلتر نمی توان برای از بین بردن بو، مزه و حتی موادشیمیایی موجود در آب استفاده کرد

5. فیلترهای رزین تبادل یونی: در این نوع فیلتر، آب از میان رزین عبور می کند و رزین مواد معدنی را جذب کرده و آب را پاک می کند. از این فیلتر می توان برای فیلتر کردن حجم کم آب به صورت روزانه استفاده کرد اما این فیلتر هیچ ذره جامدی را تشخیص نمی دهد.

6. فیلترهای سرامیکی: این فیلترها از رس ساخته شده اند و برای فیلتر کردن باکتری به کمک تختلخل های ریز استفاده می شوند. این فیلترها در حذف کردن کلر از آب بسیار موثر هستند.

خرید یک دستگاه تصفیه آب مناسب به همراه فیلترهای سالم و با کیفیت همیشه می تواند گوارش بدن شما را سالم نگه دارد و از تمامی رسوب و ویروس های احتمالی شما را دور نگه خواهد داشت.

اگر سلامتی بدنتان برایتان مهم است، حتما از استفاده دستگاه تصفیه آب های مدل آب سی سی کا، سافت واتر، التراتک، زینود و یا آکوا استفاده کنید که از معتبرترین برندهای مشعور در دنیا هستند که خدمات و کیفیت مناسبی دارند.

منبع: جام جم آنلاین

به "دستگاه تصفیه آب چیست ؟ هرآنچه که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه تصفیه آب چیست ؟ هرآنچه که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید