دیپلمات های ما در برجام بدیهیات ترم سوم علوم سیاسی را هم رعایت نکردند

به گزارش وبگاه مجوز بازی، کارشناس مسائل سیاسی گفت: اینکه ساختار، امری معین کننده است و توافق بدون پشتوانه نتیجه ندارد، نکاتی است که مورد توجه دیپلمات های ما قرار نگرفت.

دیپلمات های ما در برجام بدیهیات ترم سوم علوم سیاسی را هم رعایت نکردند

به گزارش گروه سیاسی وبگاه مجوز بازی، ابراهیم متقی، کارشناس مسائل سیاسی عصر امروز (دوشنبه 22 اردیبهشت) در نشست برجام؛ جهت طی شده و چشم انداز پیش رو که از سوی پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار گردید، با بیان اینکه برجام را با قرارداد 1919 وثوق الدوله مقایسه می کنم، گفت: مسئولان ما احساس می کردند ایران در مراودات خود مشکل دارد و باید به وسیله مماشات آن را اصلاح کند.

وی با بیان اینکه برجام تراژدی بزرگی است که ناشی از نامتوازن بودن یک توافق است، گفت: هرچه در روابط بین الملل، توازن وجود نداشته باشد، ناپایداری را شاهد هستیم.

متقی با بیان اینکه قبل از برجام، هیچ نشانه ای از جنگ وجود نداشت، گفت: نه اینکه آمریکایی ها گزینه جنگ را روی میز نداشتند، اما آنالیز های آن ها این نتیجه را معین نموده بود که توان جنگ وجود ندارد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، دیپلماسی را بهترین پاسخ به بحران های بین المللی دانست و اضافه نمود: البته دیپلماسی باید با شناخت همراه باشد. بحث هایی که در ترم سوم علوم سیاسی ما به دانشجویان خود درس می دهیم، در ذهنیت کارگزاران دیپلمات ما وجود نداشت.

متقی ادامه داد: اینکه در نظام بین الملل، آنارشی وجود دارد، اینکه حق با قدرت است، اینکه ساختار، امری معین کننده است و توافق بدون پشتوانه نتیجه ندارد، نکاتی است که مورد توجه دیپلمات های ما قرار نگرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دیپلمات های ما در برجام بدیهیات ترم سوم علوم سیاسی را هم رعایت نکردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات های ما در برجام بدیهیات ترم سوم علوم سیاسی را هم رعایت نکردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید