معاون وزیر ورزش: پرورش اندام و حجیم شدن عضلات با شرایط زنان جور در نمی آید

به گزارش وبگاه مجوز بازی، معاون بانوان وزارت ورزش و جوانان در خصوص فعالیت زنان در رشته های پاورلیفتینگف، بوکس و ورزش زورخانه ای گفت: در مبانی اعتقادی ما از زن به عنوان ریحانه یاد شده، نمی توانیم رشته ای را قبول کنیم که کل سیستم بدنی و فیزیولوژی او را تحت تاثیر قرار دهد.

معاون وزیر ورزش: پرورش اندام و حجیم شدن عضلات با شرایط زنان جور در نمی آید

به گزارش ایسنا، فعالیت بانوان در بعضی از رشته های ورزشی همواره حواشی خاصی همراه داشته است؛ چندی پیش بانوان علاقه مند به بوکس خواستار دریافت مجوز حضور بانوان در این شته رزمی بودند و به تازگی نیز بانوان پاورلیفتینگ و ورزش زورخانه ای خواستار حضور در این رشته ها شده اند اما تا به امروز تصمیم قطعی در خصوص این رشته ها گرفته نشده و وزارت ورزش در حال آنالیز این درخواست ها است.

مهین فرهادی زاد، معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان در خصوص درخواست فعالیت بانوان در سه رشته پاورلیفتینگ، بوکس و ورزش های زورخانه ای به ایسنا گفت: نامه کتبی این سه رشته به وزارت ورزش رسیده است و ما در جلسه شورای مدیریت ورزش با حضور افراد متخصص و مسئول موضوع را آنالیز کردیم. متاسفانه فدراسیون ها کار مستندی را ارائه نمی دهند و باید در جلسات مختلف اطلاعات لازم را کسب و منسجم کنیم. علاوه بر این پیشینیه رشته را هم در نظر می گیریم که در بخش زنان چگونه است، از طرفی به ملاحظات فرهنگی هم توجه می کنیم. با توجه به اینکه در مبانی اعتقادی ما از زن به عنوان ریحانه یاد شده، نمی توانیم رشته ای را قبول کنیم که کل سیستم بدنی و فیزیولوژی او را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین مسائل پزشکی و ورزشی را مورد آنالیز قرار می دهیم.

او در خصوص رشته پاورلیفتینگ گفت: این رشته باید شرح بدهد که در چه حوزه هایی به دنبال فعالیت است. اگر بحث پرورش اندام را در نظر دارند، به سرعت و پس از دریافت نامه پاسخ منفی می دهیم چون بحث پرورش اندام و حجیم شدن عضلات شیوه های خود را دارد که با شرایط زنان جور در نمی آید اما مسئولان پاورلیفتینگ سه حرکت را معرفی نموده اند که دلایل خود را هم دارند؛ ما هم از نظر فیزیولوژی و سلامتی آنها را مورد آنالیز قرار می دهیم.

تعداد بانوان علاقه مند به زورخانه کم است

معاون بانوان وزارت ورزش و جوانان در خصوص ورزش زورخانه ای هم گفت: اکنون عکس هایی که از بانوان علاقه مند به زورخانه برای ما ارسال نموده اند، تعداد انگشت شماری را نشان می دهد. آیا هیاهوی این روزها برای همین نفرات است؟ در این زمینه به تاریخ تربیت بدنی هم نگاه می کنیم؛ ورزش زورخانه تاریخ دارد و برای کشور ماست. از طرفی بیش از آنکه ورزش باشد، ترویج آیین پهلوانی است که از بدو ورود به زورخانه، شکل و شمایل ساختمان زورخانه و اعمال و رفتارش نشان دهنده آن است. زورخانه برای مردان بوده و لباس آن هم کاملا برای مردان است مگر اینکه کار دیگری انجام بدهیم. بعضی می گویند یک زمان را به مردان و زمانی را هم به زنان اختصاص دهیم اما در گذشته زنان در این رشته فعالیت نموده اند؟ بنابراین همه این موارد را همراه با مستندات و فیلم هایی که از این سه رشته داریم، آنالیز می کنیم و جمع بندی لازم ر انجام می دهیم تا در شورای معاونان مورد بحث قرار بگیرد.

او در پاسخ به این سوال که نسبت دادن واژه پهلوانی فقط به مردان، درست است؟ گفت: خیر. پهلوانی، معرفت و مهربانی برای مردان و زنان است اما چرا دنبال پهلوانی در ورزش زورخانه می شد؟ بروید پیشینه آن را ببینید که زنان هم بوده اند یا نه؟ باید هدف بانوان از انتخاب این ورزش را هم بپرسید.

مردان متقاضی فعالیت بانوان در زورخانه هستند

معاون بانوان وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که موضوعات مختلف در گذر زمان تغییر می نمایند، آیا این درست است که بگوییم چون از قبل نبوده پس در آینده هم نباشد؟ گفت: این ارتباط تا حدودی غلط است. ورزش زورخانه ای فدراسیون ملی و بین المللی دارد و نشات گرفته از فرهنگی تاریخی است. این ورزش اختراع نشده بلکه قدمت دارد، مردان در آن فعال بوده اند و آن را زنده نموده اند که کار بسیار خوبی است چون هر چه بتوانیم ورزش های تاریخی مان را زنده کنیم، معرفت های آن موقع را اشاعه می دهیم. با این حال نقش مردان در تاریخ ورزش زورخانه ای پررنگ بوده و هیچ جایی به زنان اشاره نشده است.

فرهادی زاد در واکنش به اینکه فرهنگ هم دچار تغییر می گردد، اعلام کرد: تاریخ برای گذشته است و تغییر نمی کند. فرهنگ یعنی اینکه احتیاج حرکتی زنان را در قالب های مختلف، بر اساس علاقه شان جواب بدهیم و آن را به چهار رشته محدود نکنیم که این کار را هم انجام نداده ایم؛ اکنون زنان در رشته های جدیدی مثل موج سواری و پاراگلایدر فعالیت می نمایند که شاید برای عموم مردم مبهم تر هم باشد اما زورخانه حاکی از حضور مردان بوده است. مردان بیشتر از بانوان متقاضیان فعالیت بانوان در زورخانه ها هستند، شما می توانید همین سوال را از آنها بپرسید که زنان در گذشته این رشته حضور داشته اند؟ به طور کلی ما شرایط رشته را از نظر شرایط جسمانی، سلامتی، مسائل فرهنگی و نظرات علما مورد آنالیز قرار می دهیم.

منبع: عصر ایران

به "معاون وزیر ورزش: پرورش اندام و حجیم شدن عضلات با شرایط زنان جور در نمی آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر ورزش: پرورش اندام و حجیم شدن عضلات با شرایط زنان جور در نمی آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید