نیروهای آمریکایی 2 پایگاه در شرق افغانستان را ترک کردند

به گزارش وبگاه مجوز بازی، سخنگوی والی ننگرهار در شرق افغانستان تایید کرد که نیروهای آمریکایی پس از ترک دو پایگاه در این ولایت، آنها را به نیروهای افغان واگذار نموده اند.

نیروهای آمریکایی 2 پایگاه در شرق افغانستان را ترک کردند

به گزارش دفتر منطقه ای وبگاه مجوز بازی، عطاء الله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفت که نیروهای آمریکایی دو پایگاه نظامی در شهرستان های هسکه مینه و اچین را ترک نموده اند.

وی اضافه کرد این پایگاه ها از دو روز گذشته به این طرف در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان است.

از سوی دیگر، اجمل عمر معاون شورای ولایتی ننگرهار به رادیو آزادی گفته است که این نگرانی وجود دارد که نیروهای افغان مستقر در این پایگاه های نظامی پس از این، حمایت هوایی نداشته باشند.

وی گفت که آمریکایی ها 6 سال پیش در اچین و حدود 3 سال قبل نیز در شهرستان هسکه مینه پایگاه نظامی ساختند. منطقه کوهستانی است و اکنون نیروهای افغان از حمایت هوایی برخوردار نیستند.

پنتاگون هفته گذشته گفت که در 135 روز پس از توافق با طالبان 5 پایگاه نظامی را در افغانستان تخلیه نموده است.

با این حال، طالبان هنوز درباره ترک دو پایگاه نظامی دیگر نیروهای آمریکایی در ننگرهار اظهارنظری ننموده است.

مقام های آمریکایی اوایل ماه جاری میلادی گفتند که شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان به 8600 نفر کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که دونالد ترامپ با تبلیغات انتخاباتی و وعده خاتمه دادن به ماجراجویی های آمریکا و جنگ های بی خاتمه این کشور پیروز انتخابات شد و دولت وی نیز مهرماه سال 97 برای یافتن یک راه چاره سیاسی مذاکرات مستقیم با طالبان را شروع کرد که منجر به توافقنامه قطر شد.

بر اساس توافقنامه قطر، در صورت عملی شدن تعهدات آمریکا و طالبان، نیروهای آمریکایی تا نیمه سال آینده، افغانستان را ترک خواهند کرد.

ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی رهبر طالبان و رئیس تیم مذاکره کننده این گروه نیز پیش از این با تاکید بر ضرورت خروج آمریکا از افغانستان گفت: آمریکایی ها با حضور و شروع جنگ در افغانستان اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شدند، زیرا هدف عمده آنها یک نفر بود، اسامه بن لادن و اکنون او رفته است و ما مجبور هستیم تا با جان خود از کشورمان محافظت کنیم.

ملا برادر به پی بی اس گفته بود که پس از خروج نظامیان آمریکایی، طالبان دیگر مسائل باقی مانده یعنی شکست دادن اعضای باقی مانده داعش و نیز توافق با دولت افغانستان را حل خواهد نمود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "نیروهای آمریکایی 2 پایگاه در شرق افغانستان را ترک کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروهای آمریکایی 2 پایگاه در شرق افغانستان را ترک کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید