چند نوع آزمایش کرونا وجود دارد؟

به گزارش وبگاه مجوز بازی، تهران (پانا) - آزمایش کرونا از تست هایی است که برای تشخیص کووید 19 بسیار موردتوجه قرارگرفته است ولی برخلاف تصور عموم برای تشخیص کووید 19 و تست کرونا تنها یک روش وجود ندارد و روش کار های مختلف باهدف های ویژه طراحی و در حال اجرا است. برای مثال آزمایش کرونا که شما برای تشخیص اولیه کووید 19 لازم هست انجام دهید با تست کرونا که برای پیگیری درمان، سطح ایمنی بدن علیه واکسن و غیره فرق دارد.

چند نوع آزمایش کرونا وجود دارد؟

به طورکلی در آزمایش کرونا ما در پی شناسایی خود ویروس یا واکنش بدن علیه این ویروس هستیم. به طوری که می گوییم اگر در بدن واکنش مخصوص علیه کووید داده گردد فرد مبتلابه کووید یا ایمنی لازم را کسب نموده است. آنتی بادی پروتئینی است که نشان گر واکنش بدن علیه ویروس، باکتری، قارچ و یا هر عامل عفونی و بیگانه است. آنتی بادی یا همان ایمونوگلوبین کلاس های مختلف دارد که بر اساس محل آلودگی بدن و سیر مقابله ایمنی بدن متفاوت ممکن است باشد. به طوری که IgMنشانگر واکنش اولیه بدن با ویروس است ولی IgG نشانگر مزمن شدن و یا بهبودی بیماری است. در ادامه این مطلب ما قصد داریم به انواع تست کرونا و کاربرد آن بپردازیم:

تست PCR کرونا

به احتمال زیاد نام تست PCR را در بین انواع آزمایش کرونا شنیده باشید ولی ندانید روش کار این آزمایش به چه صورت است. تمام ویروس ها دارای ماده ژنومDNA یاRNA هستند که مسلماً ویروس کووید 19 نیز به همین صورت است. ماده ژنومی درواقع یک کدبندی هست که تمام اطلاعات یک ذره یا موجود در آن نهفته و رمزگذاری شده است. شناسایی آن به ما این توان را می دهد که موجود را از بقیه موجودات عالم تشخیص و شناسایی کنیم. در تست های PCR درواقع به طورکلی این ماده را شناسایی می کنیم؛ به طوری که می گوییم اگر ویروس عامل کووید 19 در فردی وجود داشته باشد باید ماده ژنتیک آن هم قابل شناسایی باشد.

درواقع ما در آزمایش کرونا با روش پی سی آر ماده ژنتیک ویروس را شناسایی می کنیم و از جایی که عامل کووید 19 یک بیماری تنفسی است و مجاری تنفسی را درگیر می نماید، نمونه برداری آن از مجاری بینی انجام می گردد؛ اما اگر بخواهیم در خصوص کاربرد این تست بگوییم می توان به تشخیص ابتلا به کرونا اشاره نمود؛ اما نکته که باید در تست کرونا با روش پی سی آر اشاره نمود این است چون در مراحل اولیه این بیماری تعداد ویروس کم است و در نمونه گیری ممکن است تا چند روز اول جواب تست ما منفی گزارش گردد. درحالی که به کووید 19 مبتلا باشیم! آنی آزما این امکان را به شما می دهد بدون آن که مجبور به رفتن به محیط های آلوده ای همانند بیمارستان یا تست PCR در منزل یا محل کار خود انجام دهید.

آزمایش آنتی بادی کرونا

علاوه بر آزمایش کرونا در منزل شما می توانید تست آنتی بادی کرونا برای آنالیز اندازه ایمنی که پس از تزریق واکسن کرونا ایجاد می گردد و بعلاوه برای آنالیز اثربخشی تزریق واکسن کرونا استفاده می گردد. آنتی بادی ها نوعی پروتئین هستند که پس از آلوده شدن بدن به یک عامل بیماری زا یا بعد از دریافت واکسن، به وسیله سیستم ایمنی بدن فراوری می شوند. این پروتئین ها به سیستم ایمنی بدن افراد یاری می نمایند تا به خوبی با عفونت ها مقابله کند. درنتیجه از بدن افراد در برابر ابتلای مجدد به بیماری، محافظت می نمایند.

آزمایش آنتی بادی کرونا یکی از خدماتی است که در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما برای راحتی بیشتر شما همشهریان عزیز و بدون احتیاج به مراجعه حضوری به آزمایشگاه انجام می گیرد. در شرایطی که اوضاع روزبه روز وخیم تر می گردد، افرادی هستند که علائم کرونا دارند ولی ترجیح می دهند به مراکز درمانی نروند؛ چون حتی اگر کرونا نداشته باشند، با رفتن به مراکز درمانی درخطر ابتلا به کرونا قرار می گیرند.

شرایط وخیم کنونی برترین کار این باشد که در صورت مشاهده علائم بیماری، به جای مراجعه به مراکز درمانی و آزمایشگاهی، آزمایش کرونا در منزل را انجام دهید. به این صورت هم سلامت خود و عزیزانتان را به خطر نخواهید انداخت و هم آنکه با خودداری از حضور در مکان های شلوغ و پرتردد، احتمال شیوع بیشتر ویروس و بیماری را کمتر خواهید کرد. انجام تست آنتی بادی و انواع آنتی بادی واکسن کرونا در آنی آزما این امکان را به شما می دهد بدون آن که مجبور به خروج از قرنطینه باشید آزمایش کرونا در منزل یا محل کار خود انجام دهید.

تست رپید یا کاستی کرونا

تست سریع کرونا ازجمله آزمایش کرونا است که به صورت کاست هستند. ویروس های کرونا خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که می توانند حیوانات و انسان ها را بیمار نمایند. تعداد زیادی از ویروس های کرونا که تا به امروز شناخته شده اند، موجب ابتلا به طیفی از عفونت های دستگاه تنفسی در انسان ها می شوند؛ که از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماری های شدیدتری مثل سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس-MERS) و سندروم تنفسی حاد (سارس-SARS) متغیر هستند. ویروس کووید 19 عضو تازه این خانواده است که همه جهان را درگیر خود نموده است. با همه گیر شدن این بیماری انجام تست سریع کرونا اهمیت ویژه ای یافته است. انجام یک تشخیص سریع در پیشگیری از انتقال آن در جمعیت های مختلف می تواند پیشگیری کند.

تست سریع کرونا برای ارزیابی شرایط ابتلا فرد با علائم مشکوک انجام می گردد و انجام این تست برای فرد بدون علامت ارزش تشخیصی ندارد. بعلاوه این تست معمولاً برای آنالیز گروه افراد مشکوک که در معرض این بیماری قرارگرفته اند و دارای تعداد بالای آمار مبتلا و فوتی هستند درخواست می گردد. برای مثال تصور کنید افراد یک روستا در اثر تماس با ویروس کرونا دارای آمار بالای ابتلا و فوتی در اثر کووید 19 بوده اند. برای تشخیص سریع و مقرون به صرفه به جای آزمایش PCR همه افراد، تست سریع کرونا انجام می گردد سپس تنها افراد با گزارش مثبت، آزمایش PCR را برای اطمینان انجام می دهند. به این صورت افراد سالم با هزینه کمتر، سریع تر از افراد مبتلا جدا می شوند. انجام تست PCR برای همه جمعیت هزینه بر، زمان بر و سخت است.

آنتی بادی واکسن

یکی از انواع آزمایش کرونا در این روزها آزمایش آنتی بادی واکسن است. آنتی بادی واکسن یعنی سنجش اندازه آنتی بادی فراوریشده با تزریق واکسن است. آنتی بادی پروتئین های دفاعی بدن است که به طور اختصاصی علیه یک میکروب اعم از باکتری، ویروس، قارچ، انگل و غیره فراوری و ترشح می گردد. این پروتئین ها به سطح میکروب می چسبند و از عملکرد آن ها در بدن جلوگیری می نمایند. به همین علت هدف بیشتر واکسن ها فراوری آنتی بادی است. آنتی بادی ها انواع مختلف دارد که IgM نشانگر آغاز عفونت ولی IgG نشان دهنده مزمن شدن یا داشتن ایمنی بدن است. برای آنالیز اندازه محافظت واکسن علیه کرونا می توان با انجام تست آنتی بادی واکسن و تست کرونا در منزل می توانید آزمایش خود را بدون دردسر انجام دهید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "چند نوع آزمایش کرونا وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نوع آزمایش کرونا وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید