آشنایی با موارد مصرف بتامتازون

به گزارش وبگاه مجوز بازی، بتامتازون به شکل آمپول قرص و پماد در بازار عرضه می گردد. در خصوص عوارض این دارو و طریقه مصرف آن در این مطلب به طور کامل بحث می کنیم.

آشنایی با موارد مصرف بتامتازون

موارد استفاده و عوارض بتامتازون

بتامتازون برای درمان انواع بیماری های پوستی (از جمله اگزما، درماتیت، آلرژی، بثورات) استفاده می شود. بتامتازون تورم، خارش و قرمزی را که در این نوع بیماری ها رخ می دهند، کاهش می دهد. این دارو یک کورتیکواستروئید قوی است.

نحوه مصرف کرم بتامتازون

از بتامتازون فقط بر روی پوست بهره ببرید. اگرچه، این دارو را نباید بر روی صورت، کشاله ران یا زیر بغل و یا برای قرمزی و سوختگی بچه ها بهره ببرید، اما در صورت دستور پزشک مانعی ندارد.

دست هایتان را بشویید و خشک کنید. قبل از استفاده از دارو ناحیه مورد نظر را تمیز و خشک کنید. معمولا 1 تا 2 بار در روز یا طبق دستور پزشک، یک لایه نازک از دارو را روی ناحیه مورد نظر به آرامی بمالید.

ناحیه مورد نظر را نپوشانید و پانسمان نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد. اگر پزشک این دارو را برای استفاده برای سوختگی و قرمزی پای نوزادان تجویز نموده است، از پوشک تنگ یا شلوار پلاستیکی استفاده نکنید.

اگر از شکل لوسیون این دارو استفاده می کنید، قبل از هر دوز بطری را تکان دهید.

پس از مصرف دارو، دست ها را بشویید مگر اینکه از این دارو برای درمان دست بهره ببرید. اگر از این دارو در نزدیکی چشم استفاده میکنید، از استفاده از آن در چشم خودداری کنید زیرا این کار ممکن است باعث بدتر شدن یا ایجاد گلوکوم شود. بعلاوه از مصرف این دارو در بینی یا دهان جلوگیری کنید. اگر این قسمت ها با این دارو تماس داشتند، با اندازه زیادی آب شستشو دهید.

این دارو را فقط برای شرایطی که برای آن تجویز شده است بهره ببرید. از بتامتازون برای مدت طولانی تر از آنچه تجویز شده است استفاده نکنید.

اگر شرایط شما پس از 2 هفته ادامه یافت یا بدتر شد، به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی
هنگامی که این دارو برای اولین بار روی پوست استعمال می شود، ممکن است سوزش، خارش، تحریک یا خشکی رخ دهد. این عوارض باید ظرف چند روز پس از آنکه بدن شما به دارو سازگار می شود، ناپدید شوند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را بدین علت برای شما تجویز نموده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می نمایند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر کدام از این علائم ناخوشایند، اما جدی، فورا به پزشک اطلاع دهید: کشیدگی پوست، نازک شدن / تغییر رنگ پوست، آکنه، رشد زیاد / ناخواسته مو، التهاب یا عفونت فولیکول مو (فولیکولیت).

عفونت های پوستی می توانند هنگام استفاده از این دارو بدتر شوند. اگر قرمزی، تورم یا تحریک پذیری، بهبود نیافت، پزشک خود را آگاه نمایید.

به ندرت ممکن است این دارو از پوست به جریان خون جذب شود. این مسئله می تواند منجر به افزایش سطح کورتیکواستروئید شود. این موارد بیشتر در بچه ها و افرادی که از این دارو برای مدت زمان طولانی و یا در ناحیه وسیعی از پوست استفاده می نمایند، رخ میدهند.

در صورت بروز هر کدام از موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید: خستگی غیرمعمول / شدید، کاهش وزن، سردرد، تورم مچ پا / پاها، افزایش تشنگی / ادرار، مسائل بینایی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه بروز علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فورا به پزشک مراجعه کنید.

موارد احتیاط
قبل از استفاده از بتامتازون، اگر به این دارو یا به سایر کورتیکواستروئیدها (مانند هیدروکورتیزون، پردنیزون)؛ حساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک یا داروساز خود مطرح کنید.

این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مسائل دیگر ایجاد نمایند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود آگاه نمایید، به ویژه: گردش خون ضعیف، مسائل سیستم ایمنی.

در صورت وجود عفونت یا درد در ناحیه ای که میخواهید از دارو بهره ببرید، از مصرف آن خودداری کنید.

به ندرت، با استفاده از داروهای کورتیکواسترویید برای مدت زمان طولانی و یا در ناحیه ای وسیع از پوست برای بدن واکنش به استرس فیزیکی سخت تر میشود.

بنابراین قبل از عمل جراحی یا درمان اورژانسی، یا در صورت داشتن بیماری / آسیب جدی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که از این دارو استفاده می کنید یا در چند ماه گذشته از این دارو استفاده نموده اید.

اگرچه بعید است، اما این دارو ممکن است در صورت استفاده طولانی مدت رشد کودک را کند سازد. تاثیر بر قد نهایی در بزرگسالی تعیین نیست. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا قد کودک شما آنالیز شود.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت احتیاج شدید مورد استفاده قرار گیرد. در خصوص خطرات و مزایا با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر تعیین نیست. داروهای مشابه به شیر مادر انتقال می یابند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است چگونگی عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهند. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویز و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. داروهای خود را بدون تأیید پزشک خود آغاز یا متوقف نکنید یا دوز دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کورتیکواستروئیدهای خوراکی (مانند پردنیزون).

مصرف دوز بالا یا اوردوز
در صورتی که دوز بالایی مصرف شود با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن 1490 تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس 115 تماس بگیرند.
نکته های مهم
بتامتازون را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعد از آن برای سایر مسائل پوستی از آن استفاده نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد. در سایر موارد ممکن است داروهای مختلفی لازم باشد.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون

به "آشنایی با موارد مصرف بتامتازون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با موارد مصرف بتامتازون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید