از علائم تا راه حل های درمانی سندرم سر صاف در نوزادان

به گزارش وبگاه مجوز بازی، پلاژیوسفالی یا سندروم سر صاف به وضعیتی گفته می گردد که جمجمه از پشت سر یا از سمت راست یا چپ دچار نابرابری و ناصافی گردد. در این مقاله با دلیل، علائم و راه های درمان این عارضه آشنا خواهیم شد.

از علائم تا راه حل های درمانی سندرم سر صاف در نوزادان

سندروم سر صاف چیست؟

نوزادان با سری نرم به جهان می آیند که این نرم بودن، امکان رشد شگفت انگیز مغز در اولین سال زندگی را برای آنها فراهم می نماید. از این رو سر نوزادان به آسانی فرم و شکل می گیرد. در زمان زایمان، سر نوزاد به دلیل عبور از مجرای زایش ممکن است نوک تیز یا کشیده به نظر آید؛ بنابراین طبیعی است جمجمه کودک که از چندین استخوان تشکیل شده است، چند روز یا چند هفته پس از تولد کمی عجیب و غریب به نظر آید.

اما اگر یک طرف سر کودک یا پشت آن صاف و مسطح باقی بماند، کودک مبتلا به پلاژیوسفالی یا سندروم سر صاف شده است. این اتفاق معمولا زمانی روی می دهد که کودک بیشتر مواقع به یک طرف بخوابد یا عضلات گردن وی دچار مشکل شوند.

سندروم سر صاف به رشد مغز آسیب نمی رساند و هیچ مشکل دائمی و بلندمدتی در زیبایی نوزاد ایجاد نخواهد نمود. خوشبختانه احتیاج به جراحی نیز ندارد. انجام کار های ساده ای مانند تغییر شرایط بدن نوزاد در زمان خواب، بغل کردن کودک و به شکم خواباندن او می توانند به بهبود این شرایط یاری نمایند.

دلیل بروز سندروم سر صافشایع ترین دلیل بروز سندروم سر صاف به شرایط خواب کودک برمی گردد. از آنجا که نوزادان زمان زیادی را به پشت می خوابند، گاهی اوقات سر، در یک قسمت صاف و مسطح می گردد. قراردادن نوزاد به مدت طولانی در گهواره، کالسکه یا تاب نیز باعث بدتر شدن این شرایط می گردد.

نوزادان نارس بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار می گیرند. جمجمه آن ها نسبت به نوزادان دیگر نرم تر است. بعلاوه به دلیل مراقبت های پزشکی و آسیب پذیری آن ها پس از تولد، آن ها زمان زیادی را به پشت می خوابند.

نوزاد ممکن است حتی قبل از تولد، مبتلا به این سندروم گردد. این در صورتی است که لگن مادر به جمجمه کودک فشار آورد. بعلاوه اگر مادر چندقلو حامله باشد، معمولا نوزادان به دلیل فشار، دچار نقاط مسطحی در سر می شوند.

گرفتگی عضله در رحم ممکن است منجر به تورتیکولی یا کجی گردن گردد که این امر می تواند باعث صافی و مسطح شدن سر گردد. نوزادان مبتلا به کجی گردن به دلیل تنگی و سفت بودن عضلات گردن نمی توانند به راحتی سر خود را حرکت دهند. در نتیجه، عدم حرکت سر و ثابت قرار دادن آن در یک شرایط، منجر به صاف شدن سر خواهد شد.

نوزادانی که سندروم سر صاف دارند، ممکن است به کجی گردن نیز مبتلا شوند. از آنجا که نوزادان به انرژی زیادی برای تکان دادن سر خود احتیاج دارند معمولا در یک شرایط باقی می مانند که این امر منجر به سفت شدن عضلات گردن آن ها می گردد.

علائم و نشانه هاوالدین می توانند پلاژیوسفالی را به راحتی تشخیص دهند. معمولا پشت سر کودک در یک طرف صاف و مسطح بوده و موی کمی در آن قسمت رشد نموده است. اگر از بالا به سر کودک نگاه کنید، ممکن است گوش قرار گرفته در طرف مسطح، به سمت جلو خم شده باشد.

در موارد حاد، سر ممکن است در جهت مخالف قسمت مسطح، بیرون بزند و پیشانی ممکن است ناصاف باشد. اگر کجی گردن باعث بروز سندروم شده باشد، گردن، فک و صورت نیز ممکن است ناصاف به نظر بیایند.

تشخیصپزشکان معمولا با نگاه کردن به سر نوزاد، سندروم سر صاف را تشخیص می دهند. برای آنالیز کجی گردن، پزشک به نحوه حرکت سر و گردن کودک نگاه خواهد نمود. معمولا به سی تی اسکن یا آزمایش های دیگر احتیاج نخواهد بود.

پزشک نحوه تغییر شکل سر را زیر نظر خواهد گرفت. اگر تغییر شرایط سر کودک در زمان خواب باعث بهبود شرایط جمجمه در طول زمان گردد، احتمالا این مشکل ناشی از پلاژیوسفالی بوده است. در غیر این صورت، ممکن است عوامل دیگری مانند اختلال کرانیوسینوستوز (جوش خوردن غیر طبیعی جمجمه) باعث بروز این حالت شده باشد.

اختلال کرانیوسینوستوز زمانی روی می دهد که استخوان های جمجمه کودک زودتر از موعد (معمولا در حدود 4 سالگی) به هم جوش بخورند. این حالت باعث اختلال در رشد مغز و بدشکلی جمجمه می گردد. بچه ها مبتلا به این بیماری احتیاج به درمان خواهند داشت.

درمان سندروم سر صافاگر صافی سر کودک ناشی از شرایط خواب او باشد، از روش های زیر می توانید برای درمان آن بهره ببرید.

1. تغییر شرایط سر کودک در حالی که خواب استزمانی که کودک به پشت خوابیده است، سر او را از چپ به راست و از راست به چپ تغییر دهید. از بالش فرم دهنده سر نوزاد بهره ببرید و هرگز بالش های گوه ای شکلکه سر او را در یک شرایط ثابت قرار می دهند، زیر سر او نگذارید.

2. در نظر گرفتن شرایط های مختلف در تختتوجه داشته باشید که چطور کودک را در تخت قرار می دهید. از آنجایی که بیشتر والدین راست دست هستند و نوزاد را روی بازوی چپ شان قرار می دهند، در این شرایط نوزاد مجبور است به سمت راست چرخیده تا بتواند اطراف را نگاه کند. از این رو کجی گردن و یا صافی سر، در سمت راست سر نوزادان بیشتر شایع است.

3. بیشتر بغل گرفتن کودک شما باید مدت زمانی که کودک به پشت دراز می کشد یا در یک شرایط ثابت در گهواره، جایگاه یا تاب قرار می گیرد را کاهش دهید. از این رو نوزاد را بیشتر در آغوش بگیرید. برای مثال اگر نوزاد در جایگاه کودک خودرو به خواب رفت، او را برداشته و در آغوش بگیرید.

4. به شکم خواباندن کودکدر طول روز که نوزاد بیدار است، گاهی او را بر روی شکم بخوابانید. این کار نه تنها به کاهش صافی سر او یاری می نماید، بلکه به تقویت عضلات پشت گردن نیز یاری نموده و بعلاوه کودک یاد می گیرد بازو های خود را برای خزیدن و نشستن حرکت دهد.

5. فیزیوتراپی و کلاه مخصوصاز آنجایی که بیشتر نوزادان مبتلا به سندروم سر صاف، تا حدی به کجی گردن نیز مبتلا هستند، فیزیوتراپی و تمرینات خانگی برای درمان این شرایط توصیه می گردد. بیشتر حرکات شامل کشیدن گردن کودک به سمت مخالف حالت کجی است. توجه داشته باشید که این حرکات و تمرینات باید به درستی اجرا شوند. پس از افراد متخصص یاری بگیرید. پزشک معمولا برای بچه ها مبتلا به صافی سر که شرایطی حاد داشته و تغییر شرایط سر آن ها به مدت 2 الی 3 ماه، یاریی به بهبود آن ها ننموده است، نوعی کلاه مخصوص تجویز می نماید. این کلاه ممکن است برای همه بچه ها مفید نباشد. از این کلاه بهتر است بین 4 تا 12 ماهگی استفاده گردد، زمانی که رشد کودک سریع تر بوده و استخوان ها بیشتر شکل می گیرند. این کلاه ها با فشار ملایم، اما ثابت به جمجمه در حال رشد، به بهبود شرایط سر کودک یاری می نمایند.

نکته: به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک از این کلاه ها استفاده نکنید.

توجه: با اینکه خواباندن نوزاد به پشت می تواند باعث ایجاد سندروم سر صاف گردد، اما باید حتما کودک را به پشت بخوابانید تا از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) جلوگیری گردد.

کلام آخرشرایط بچه ها مبتلا به سندروم سر صاف با رشد کودک بهبود می یابد، زیرا کودک دیگر قادر خواهد بود که در طول شب، سر خود را در شرایط های مختلف قرار دهد. در موارد حاد، سر ممکن است هرگز کاملا متقارن نگردد، اما ظاهر آن بهتر خواهد شد. مهم این است که به یاد داشته باشید صافی سر بر روی رشد مغز تأثیر نمی گذارد و باعث آسیب مغزی نمی گردد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "از علائم تا راه حل های درمانی سندرم سر صاف در نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از علائم تا راه حل های درمانی سندرم سر صاف در نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید