اقتصاد ایران از برنامه ششم عقب افتاد ، تورم باز می شود

به گزارش وبگاه مجوز بازی، مرکز آمار ایران با انتشار گزارش فصلی خود از شاخص های مالی کشور پرده از یک واقعیت تلخ برداشت، اطلاعات این نهاد آماری نشان می دهد؛ هیچ کدام از اهداف کلیدی پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه تا به امروز محقق نشده است؛ نه نرخ تورم تک رقمی و نه رشد مالی 8 درصدی.

اقتصاد ایران از برنامه ششم عقب افتاد ، تورم باز می شود

وبگاه مجوز بازی - رضا کربلایی: اقتصاد ایران همچنان در حال ضعیف شدن است و شکاف درآمدی هم بیشتر و عمیق تر شده است.

روایت رسمی نهاد آماری ایران نشان می دهد اقتصاد ایران در سال گذشته نه تنها به رشد مالی 8 درصدی برنامه ششم نزدیک هم نشده بلکه به منفی 4.7 درصد رسیده و نرخ تورم هم به جای اینکه به سمت 8.8 درصد حرکت کند، پاییز سال گذشته را با رقم 26.9 درصدی پشت سرگذاشته است. این گزارش می افزاید: مردم ایران بر اساس برنامه ریزی مسئولان فکر می کردند که نرخ بیکاری در برنامه ششم به 10.2 درصدی می رسد اما دستکم نرخ بیکاری رسمی در سال گذشته 12 درصدی برآورد شده است. یکی دیگر از اهداف برنامه ششم کم کردن فاصله درآمدی بین دهک های مختلف جامعه بود به نحوی که قرار است ضریب جینی به عنوان متر اندازه گیری شکاف درآمدی بین اقشار مختلف مردم در خاتمه سال 1400 به 0.34 برسد اما مرکز آمار ایران آماری نگران نماینده را اعلام نموده و می گوید: ضریب جینی در پارسال نه تنها به سمت صفر به معنای کاهش شکاف درآمدی حرکت ننموده بلکه به سمت نابرابری بیشتر پیش روی نموده و رقم آن به 0.4093 رسیده است.

  • وابستگی به نفت کم شد

به گزارش وبگاه مجوز بازی، در برنامه ششم البته یکی از اهداف این بوده و هست که وابستگی دولت به درآمدهای نفتی کمتر و به درآمدهای مالیاتی بیشتر شود و برای همین 3 متر تعیین در برنامه ششم قرار گرفته تا تعیین شود اعتیاد دولت به نفت کمتر شده است یا نه؟ مرکز آمار ایران می گوید؛ در حالی که در برنامه ششم توسعه نسبت مالیات به فراوری ناخالص داخلی برای سال 96 رقم 7.4 درصد پیش بینی شده اما عملکرد واقعی این شاخص در سال 1396 رقم 6.8 درصد را نشان می دهد. همچنین نسبت منابع نفتی به کل منابع دولت از 34.7 درصد پیش بینی شده در خاتمه سال 1396 به گونه ای است که از کاهش وابستگی بودجه دولت به دلارهای نفتی حکایت دارد و این شاخص در سال 96 به رقم 28.7 درصد رسیده و از سوی دیگر نسبت درآمدهای مالیاتی هم از رقم پیش بینی شده 35.2 درصد برای سال 96 در عمل به رقم 36.2 درصد در همان سال رسیده است. البته مرکز آمار ایران گزارشی از شرایط 3 شاخص نسبت مالیات به فراوری ناخالص داخلی، نسبت مالیات به بودجه و میزان وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی دستکم تا پاییز سال گذشته را منتشر ننموده است.

  • پیش ضربه کرونا بر اقتصاد ایران

کارنامه پاییزه اقتصاد ایران در سال گذشته نشان می دهد 45.8 درصد از ارزش افزوده ایجاد شده در اقتصاد ایران ناشی از فعالیت بخش صنایع و معادن از جمله صنعت ساختمان و بخش نفت، 45.2 درصد ناشی از ارزش افزوده بخش خدمات و فقط 9.4 درصد به دلیل ارزش افزوده ای بوده که بخش کشاورزی ایران ایجاد نموده است. قابل پیش بینی است که شیوع ویروس کرونا در زمستان پارسال و تداوم آن در بهار سال جاری چه میزان از ارزش افزوده بخش های مهم از جمله مشاغل خدماتی را از بین خواهد برد و پیامد افت تقاضا در بخش خدمات، رکود در بخش صنایع و معادن نمایان خواهد شد. از این منظر به احتمال زیاد نرخ رشد مالی ایران در بهار و تابستان سال جاری منفی خواهد ماند و اقتصاد ایران کوچک تر و ضعیف تر خواهد شد.

  • تورم باز می شود

یکی از انتظارات دولت در سال گذشته تداوم کاهش نرخ تورم در سال جدید بود اما به دلیل فشار وارد شده هم بر بخش تقاضا و هم عرضه کالاها و خدمات، احتمال می رود که انتظار دولت محقق نشود و نرخ تورم به دلیل سیاست های پولی انبساطی برای کم کردن آثار مخرب ویروس کرونا روندی صعودی را در ماه های آینده تجربه کند. این برای اقشار آسیب پذیر و کم درآمد و حتی متوسط جامعه نگران نماینده خواهد بود زیرا از یک سو با فشار تورم روبرو می شوند و از سوی دیگر با افت درآمد و کاهش قدرت خریدشان. دست کم این شرایط ممکن است آثار خود را در بخش اجاره بها در کلان شهرها به گونه ای متفاوت نشان دهد و تابستان سال جاری مملکن است بخشی از مالکان بخواهند افت درآمدهای خود را با افزایش اجاره بها جبران نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "اقتصاد ایران از برنامه ششم عقب افتاد ، تورم باز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد ایران از برنامه ششم عقب افتاد ، تورم باز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید