نوشابه های انرژی زا چه تاثیری بر بدن ما می گذارند؟

به گزارش وبگاه مجوز بازی، ایرنا/ معمولا بعد از یک روز سخت کاری یا میان تمرین های هوازی، نوشابه های انرژی زا می نوشیم. حتما می دانید که نوشابه های معمولی برای بدن ضرر دارند؛ اما نوشابه های انرژی زا چه اثری بر بدن ما می گذارند؟ شرکت های سازنده نوشابه های انرژی زا تخمین زده اند که در سال 2024 به درآمدی حدود 72 بیلیون دلار دست یابند. این خبر خوشایندی برای تولیدنمایندگان است؛ ولی مشتری ها در واقع برای جه چیزی هزینه می نمایند. ایرنا زندگی در ادامه به آنالیز نظرات کارشناسان درباره اثرات نوشابه انرژی زا بر بدن می پردازد.

نوشابه های انرژی زا چه تاثیری بر بدن ما می گذارند؟

1. دهیدراته شدن بدن

شاید بسیاری از ما بدانیم که در نوشابه های انرژی زا کافئین وجود دارد و این مقدار دقیقا حدود 160 گرم کافئین در هر 16 اونس نوشابه انرژی زا است. در هر قوطی رِدوول حدود 80 گرم کافئین در 8 اونس آن وجود دارد که برای به تصویر کشیدن بهتر این موضوع بهتر است این گونه تصور کنید، بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو، در هر لیوان قهوه 100 میلی لیتری حدود 80 میلی لیتر آن کافئین است. این به معنای مقدار زیاد نمک پنهان در نوشابه های انرژی زا است که باعث کمبود آب در بدن و بالا رفتن فشار خون می گردد.

2. افزایش ضربان قلب

بر اساس تحقیقات لیزا کان، کسانی که بیشتر از 32 اونس کافئین در روز می نوشند ضربان قلب و فشار خون نامنظمی تا 4 ساعت بعد از آن خواهند داشت. بر اساس تحقیقات یک روزنامه نگار کانادایی این نوشابه ها در بین نوجوان ها محبوب تر هستند به خصوص در مواقعی که ورزش می نمایند. یک پسر نوجوان 17 ساله بعد از نوشیدن نوشابه انرژی زا در بین تمرینات هوازی به علت تپش قلب به اورژانس منتقل شد و این یعنی اثر این نوشابه ها در زمان تمرین و بر نوجوان ها بیشتر است.

3. تخریب دندان ها

آناستازیا ترستا، از بهداشت داندانپزشکی، می گوید: نوشابه های انرژی زا اولین تخریب را از دندان های ما آغاز می نمایند. به علت داشتن سیتریک اسید و قند، این تخریب به سرعت و شدت صورت می گیرد؛ زیرا که بستر از بین بردن مینای دندان و پوسیدگی را فراهم می نماید. مینای دندان دیگر ترمیم نمی شوند و دندان رنگ زرد به خود می گیرد که مستعد پوسیدگی و لک پذیری است. از آنجایی که وجود سیتریک اسید در مشخصات نوشابه های انرژی زا درج نمی گردد ما نمی دانیم بدن ما چقدر با خوردن یک لیوان، سیتریک اسید دریافت می نماید.

4. نوشابه های انرژی زا و انرژی کاذب

بسیاری از ما معتقد هستیم که بعد از نوشیدن آنها احساس سر زندگی می کنیم درحالی که مواد تشکیل دهنده این دسته از نوشابه ها؛ تورین، الکانیتین و گلوکورونولاکتون هستند که به هیچ عنوان انرژی آفرین نیستند، به همین علت بعد از بین رفتن اثرات نوشابه ما خسته تر از گذشته هستیم. تورین و الکانیتین آمینو اسیدهایی هستند که متابولیسم بدن را بالا می برند و از ماهیچه ها بیشتر کار می کشند. گلوکورونولاکتون که بیش از دو برابر قند مجاز مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است، به هیچ وجه انرژی زا نیست و باعث چاقی و مقاوم شدن بدن به انسولین طبیعی در خون می گردد.

با دانستن این مطالب بهتر است به سلامتی خود اهمیت دهید و از خوردن نوشابه های انرژی زا صرف نظر کنید. آب میوه های طبیعی را برای داشتن بدنی سالم جایگزین کنید.

منبع: همگردی

به "نوشابه های انرژی زا چه تاثیری بر بدن ما می گذارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوشابه های انرژی زا چه تاثیری بر بدن ما می گذارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید