واکسن ام.آر.ان.ای ژنها را تغییر نمی دهد

به گزارش وبگاه مجوز بازی به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص) آمنه الیکائی، در اولین نشست کافه علم جایزه مصطفی(ص) با موضوع تاریخچه واکسن، اولین واکسنها و واکسنهای آینده، خرافات و تفکرات نادرست در رابطه با واکسن گفت: با وجود همه مسائل واکسیناسیون، همچنان جهان ترجیح می دهد به سمت واکسن برود.

واکسن ام.آر.ان.ای ژنها را تغییر نمی دهد

الیکائی در خصوص تحت تاثیر قرار دریافت هوش به دلیل زدن واکسن گفت: اگر آنالیز کنیم که آیا نخبه های ایرانی در کودکی واکسن زدند یا خیر، می توانیم بفهمیم تزریق واکسن در هوش تاثیری دارد یا خیر. در خصوص حلال واکسن ها نیز، حلال پایه همه اینها آب است و بعد محیط های نمکی برای تنظیم غلظت های مختلف.

وی در خصوص وجود فلزات سنگین جیوه یا هر فلز دیگر در واکسن گفت: اکنون این نوع فلزات در واکسن ها وجود ندارد. در گذشته به عنوان نگهدارنده استفاده می شد، اما بعد از اختراع روش های لیوفیلیزاسیون (شامل 3 مرحله انجماد، خشک شدن اولیه و ثانویه) دیگر کاربردی ندارد.

وی در خصوص لزوم انتشار اطلاعات علمی مراحل ساخت واکسن های کرونای موجود در بازار گفت: این اطلاعات در خصوص بسیاری واکسن ها از جمله واکسن اسپوتنیک و فایزر وقتی منتشر شد که واکسن ها عرضه شده و به جمعیت زیادی تزریق شده بودند.

این استاد دانشگاه در خصوص این سوال که آیا بعضی گروه های خونی کمتر به کرونا مبتلا می شوند و نباید واکسن بزنند گفت: مقاله معتبری در خصوص رابطه ابتلای به نوع شدید کرونا با یکی از گروههای خونی وجود دارد؛ اما این مقاله عدم تزریق واکسن را تایید نمی نماید زیرا عوامل زمینه ای دیگر بسیاری در خصوص ابتلا به کرونا داریم.

وی همچنین در زمینه فرایند ساخت واکسن های کرونا در داخل کشور گفت: ایران و روسیه از واکسن سازهای قوی در جهان هستند؛ هیچکس نمی تواند قدرت علمی و پزشکی روسیه را که از اتحاد جماهیر شوروی مانده رد کند. اما به دلیل تحریم های اخیر علیه ما و حتی روسیه سیستم ها نوسازی نشده است، بسیاری فناوری های بالا به ایران اصلا فروخته نمی گردد.

این استاد دانشگاه تاکید نمود: بنابراین حتی اگر فرمول بعضی از این واکسن ها را داشته باشیم نمی توانیم آنها را بسازیم؛ زیرا فناوری آن در کشور نیست. اما ارتباط با بعضی کشورها مانند کاری که در همکاری با کوبا برای ساخت واکسن می گردد، مفید بوده و این امر در جهان نیز متداول است.

ام.آر.ان.ای ژن ها را تغییر نمی دهد

الیکائی در خصوص این سوال که آیا واکسن های با فناوری ام.آر.ان.ای می توانند باعث تغییرات ژنتیکی شوند نیز گفت: ام.آر.ان.ای چند ویژگی دارد که مولکول کلیدی وارث به حساب می آید.

وی ادامه داد: ام.آر.ان.ای به طور کلی وارد دی.ان.ای سلولی نمی گردد اما ام.آر.ان.ای آنفلونزا وارد هسته می گردد و همانجا همانندسازی می نماید.

الیکائی اضافه کرد: احتمال اینکه روی ژن های نسل بعد تاثیر بگذارند بسیار بسیار بعید است.

وی در سرانجام تاکید نمود: واکسن های ام.آر.ان.ای پیشینه طولانی دارند؛ مدت ها بود که محققان روی فراوری آنها کار می کردند ولی زمینه مناسبی برای ورود به جمعیت انسانی پیش نیامده بود که با شیوع کرونا و ضرورت مقابله با این بیماری این زمینه پیش آمد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "واکسن ام.آر.ان.ای ژنها را تغییر نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن ام.آر.ان.ای ژنها را تغییر نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید