کدخدایی: خیلی از ظرفیت های قانون اساسی مغفول مانده است

به گزارش وبگاه مجوز بازی، تهران (پانا)- سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به اظهارات رییس جمهور گفت در خواست بازنگری در قانون اساسی را هر کسی می تواند بدهد اما تصمیم بازنگری طبق قانون با رهبر معظم انقلاب است.

کدخدایی: خیلی از ظرفیت های قانون اساسی مغفول مانده است

عباسعلی کدخدایی در مصاحبه با رادیو معارف گفت: هیچ منعی برای تغییر، بازنگری و اصلاح قانون اساسی در هیچ کشوری وجود ندارد.

وی اضافه کرد: هر وقت همه ظرفیت های قانون اساسی فعلی را استفاده کردیم و از همه راه های جایگزین مانند تفسیر قانون اساسی بهره بردیم، در این صورت اگر مشکل حل نشد می توان از بازنگری استفاده کرد.

کدخدایی توضیح داد: روش های مختلفی در قوانین اساسی تمام کشورها از جمله کشور ما وجود دارد که ما باید کوشش کنیم از این سازوکارها استفاده کنیم و دست به قانون اساسی نزنیم.

وی با بیان اینکه در خواست بازنگری در قانون اساسی را هر کسی می تواند بدهد اما تصمیم بازنگری طبق قانون با رهبر معظم انقلاب است گفت: خیلی از ظرفیت های قانون اساسی مغفول مانده است.

وی اضافه کرد: مشکل ما در رفتار مسئولان است و مسئولان باید رفتارهای خودشان را منطبق با قانون اساسی نمایند؛ بعضی مسئولان فهم شخصی از قانون اساسی را بیان می نمایند.

وی اضافه کرد: نظر و تفسیری که توسط افراد بیان شده، ممکن است در دوره ای دیگر این نظر تغییر کند. مثلا در یک دوره، مجلس ممکن است یک مصوبه داشته باشد و در دوره دیگر، نمایندگان مصوبه ای مخالف مصوبه مجلس قبلی داشته باشند؛ شورای نگهبان هیچ الزام قانونی برای پایبندی به آرای خود در ادوار مختلف ندارد اما در عمل همواره سعی نموده که این پایبندی را داشته باشد.

کدخدایی گفت: نظر شورای نگهبان در سال 82 با تفسیر سال 91 این شورا یکسان است و احتمالا آقای رئیس جمهور درباره موضوعی که دیروز مطرح کردند، در جریان جزئیات موضوع نبودند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "کدخدایی: خیلی از ظرفیت های قانون اساسی مغفول مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدخدایی: خیلی از ظرفیت های قانون اساسی مغفول مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید