تعویض پوشش حفاظتی کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار

به گزارش وبگاه مجوز بازی، خبرنگاران/فارس مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از تعویض پوشش های حفاظتی درگاه های کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار در این محوطه باستانی خبر داد.

تعویض پوشش حفاظتی کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار

افشین ابراهیمی شنبه 14 تیر گفت: با گذشت چهار سال از مسقف سازی درگاه های ششگانه کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار در مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، این پوشش ها به مرور زمان عملا عملکرد حفاظتی خود را از دست داده و با به نمایش گذاشتن چهره نامناسبی از اثر آشفتگی زیادی در محل به وجود آورده بود.

به گزارش وبگاه مجوز بازی به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، ابراهیمی گفت: برای ساماندهی عناصر مبلمانی این مجموعه جهانی، پوشش قدیمی برچیده و پوشش جدید که ورق پلی کربنات است، جایگزین شد.

او اضافه نمود: همزمان با این جابجایی، تغییراتی نیز در ابعاد و ارتفاع پوشش ها انجام شد تا کمترین خدشه به چهره معماری و سیمای تاریخی اثر وارد شود.

ابراهیمی گفت: مقاومت در برابر عبور امواج U.V و تامین شرایط بهینه محیطی (نور، دما، سایه) از ویژگی های شاخص پوشش جدید است.

او همچنین گفت: در مورد نقش برجسته انسان بالدار البته مقرر شد که در آینده نزدیک و با همکاری گروه ایتالیایی، پوشش حفاظتی پلی کربناتی به پنل های خورشیدی مجهز شود تا از برق تولیدی برای نورپردازی این اثر تاریخی و کاخ دروازه استفاده شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تعویض پوشش حفاظتی کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویض پوشش حفاظتی کاخ بارعام و نقش برجسته انسان بالدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید