کپیتال گیت ابوظبی؛ خمیده ترین برج جهان

به گزارش وبگاه مجوز بازی، ایتالیایی ها دیگر نمی توانند به داشتن کج ترین برج جهان یعنی پیزا افتخار نمایند؛ زیرا آسمان خراش کپیتال گیت در ابوظبی هم اکنون عنوان کج ترین ساختمان جهان را به خود اختصاص داده است.

کپیتال گیت ابوظبی؛ خمیده ترین برج جهان

آسمان خراش شیشه ای کپیتال گیت (Capital Gate) زیر آسمان آبی درخشان در نور خورشید برق می زند؛ در حالی که افراد بی شماری با جنب و جوش بسیار وارد لابی دل باز آن می شوند. درست بالای سر آن ها تنها چیزی که می توان مشاهده کرد، کارگرانی هستند که برای پاک کردن پنجره ها از طناب و تسمه آویزان شده اند و با مهارت بالا، 728 پنل شیشه ای مجزای کپیتال گیت را برق می اندازند که به طور سفارشی متناسب با شکل غیرمعمول این برج طراحی شده اند. این افراد که به آن ها صخره نوردان (cliffhanger) نیز می گویند، هر روز در حال تمیز کردن شیشه های پنجره های الماس شکل کپیتال گیت در اطراف این برج هستند. تیمی 12 نفره هر ماه دو بار کپیتال گیت را تمیز می نمایند.

عنوان آسمان خراش به این ساختمان 35 طبقه در شهر ابوظبی به نظر کافی نمی آید و نمی تواند ماهیت کپیتال گیت را به خوبی توصیف کند. طبق گفته های احمد ال منصوری (Ahmed Al Mansoori)، مهندس اصلی کپیتال گیت و سرمهندس شرکت نمایشگاه های ملی ابوظبی، چیزی که در پروژه ساخت این برج از مهندس ها و معمارها خواسته شده بود، بلندترین یا بزرگ ترین ساختمان اطراف نبود؛ آن ها موظف بودند تا تمام قوانین معماری را به چالش بکشند و سازه ای بسازند که ابوظبی را در نقشه دنیای، مشهور و صاحب نام کند. وبگاه مجوز بازی در این مقاله میخواهد، یکی از عجیب ترین و حیرت انگیزترین سازه های دنیا را به شما معرفی کند؛ پس با ما همراه باشید.

طبق رکورهای دنیای گینس با گذشت حدود 10 سال، کپیتال گیت با ارتفاع 164.7 متر کماکان عنوان کج ترین برج ساخته دست بشر دنیا را به دوش می کشد. این برج با 18 درجه انحنا، چیزی حدود پنج برابر زاویه برج کج پیزا در ایتالیا به سمت غرب خم شده است و طبق شرح ال منصوری، 17 طبقه بالای آن از لبه سازه بیرون زده اند؛ به طوری که هزارها تن بر هسته مرکزی ساختمان فشار وارد می نمایند. وی می گوید:

طبق قوانین طبیعی، کپیتال گیت باید سقوط کند. همه چیز در این برج باید منجر به سقوط آن گردد؛ اما ما طوری آن را طراحی نموده ایم که جلوی این سقوط را بگیرد.

کج ترین برج دنیا

فشار جاذبه ایجاد شده با 18 درجه خمیدگی، به وسیله اولین هسته پیش -خمیده دنیا (pre-cambered core) خنثی می گردد که از 15 هزار متر مکعب بتن تقویت شده با 10 هزار تن استیل ساخته شده است. این هسته به طور هدفمندی با کمی اختلاف از مرکز ساختمان واقع شده است؛ اما با بالا رفتن سازه و اضافه شدن وزن هر طبقه، رفته رفته راست شده که باعث فشرده تر شدن بتن و استحکام بخشیدن به آن و بعلاوه تغییر جهت آن به حالت عمودی می گردد.

کپیتال گیت بعلاوه با 490 ستون که در عمق بیش از 30 متر حفر شده اند، سر جای خود نگه داشته شده است. ال منصوری می گوید:

ما دو بخش ستونی درست کردیم که یکی از دیگری عمیق تر است. این دو بخش با هم نیروهای متقابلی ایجاد می نمایند که ساختمان را سرجای خود نگه می دارند.

آسمان خراش کپیتال گیت دارای 15 طبقه مختص به اداره ها، چهار رستوران و کافه و یک هتل به نام آنداز کپیتال گیت (Andaz Capital Gate) است. این هتل پنج ستاره با 200 اتاق دارای یک سوئیت پریزیدنشیال لوکس و مجلل در طبقه سی وسوم است که دقیقا در بالاترین زاویه انحنا یعنی زاویه 18 درجه برج واقع شده است. جولیا جیمادیوا (Julia Gimadyeva)، یکی از کارکنان هتل آنداز می گوید:

هر اتاق به خاطر شکل ساختمان با اتاق دیگر فرق می نماید.

منظره بالای کپیتال گیت

رستوران 18 درجه هتل، منظرههایی از مرکز نمایشگاه ملی ابوظبی را پیشکش مهمانان خود می نماید؛ مرکزی که در ساخت کپیتال گیت هم نقش داشته است. جیمادیوا می گوید:

در دسامبر 2019، یک کنفرانس نفت و بعلاوه یک رویداد مرتبط با ارتش و صنایع دفاعی در این مرکز برگزار گردید.

وی می افزاید:

نخبه های بسیاری به اینجا می آیند.

در مقابل کپیتال گیت، منظرههایی خارق العاده و دیدنیی از خلیج فارس و جزایر ابوظبی وجود دارد. قصرهای بسیاری را که به روی عموم بسته شده اند، می توان از نزدیک ترین جزیره احاطه شده با دریا و شن در اینجا دیدن کرد. دیدنی منظره ها طبیعی ابوظبی، انگیزه اصلی پشت معماری کپیتال گیت بوده است. ال منصوری می گوید:

به خصوص وزش باد در تل های شنی و موج های خروشان خلیج.

رستوران هتل و استخر آن در سکویی روی لبه ساختمان، درست روبه روی مرکز نمایشگاهی معلق هستند. ساخت این دو قسمت، یک سال زمان به پروژه کپیتال گیت اضافه نمود و شاید یکی از بزرگ ترین چالش های تیم مهندسی بود. ال منصوری ضمن اشاره به این موضوع که این بخش از سازه باعث ایجاد سایه برای اداره های طبقه های پایین تر می گردد، اضافه می نماید:

راه چاره، یک پوسته شبکه ای منحنی بود که به سطح سازه می چسبد و در سکو فرو می رود.

اسد هارون (Asad Haroon)، یکی دیگر از کارکنان هتل با دیدنی منظره ها پانورامایی شهر، می گوید:

در مقایسه با زمانی که من در سال 2011 به اینجا نقل مکان کردم، ابوظبی هم اکنون شهری کاملا فرق دارد.

هارون مانند 80 درصد از ساکنان امارات متحده عربی، یک مهاجر است. وی اصالت پاکستانی دارد؛ در حالی که همکار او، جیمادیوا (Gimadyeva) از روسیه به اینجا آمده است.

شهری از شاهکارهای معماری

هارون پس از سخن گفتن درباره رستوران، به ساختمان های متعدد دیگر این منطقه اشاره می نماید که در زمان ورود او به ابوظبی وجود نداشتند. او این شهر را این گونه به خاطر می آورد:

اینجا تقریبا یک فضای خالی بود. وقتی از مرکز نمایشگاهی بیرون می آمدید، هیچ چیز وجود نداشت.

بسیاری از سازه های فعلی ابوظبی از جمله برج های اتحاد، ساختمان های الدار و پارک تفریح دنیای فراری، هم زمان با برج کپیتال گیت ساخته شده اند. اخیرا نیز این شهر پس از ساخت گنبد شناور، خانه موزه لوور ابوظبی در سال 2017، دوستداران هنر را به سمت خود جلب نموده است.

در حالی که ابوظبی در گذشته در زمینه صنعت گردشگری زیر سایه دبی بود؛ اما امروز توانسته است نام خود را به عنوان مرکز فرهنگی امارات متحده عربی تثبیت کند.

در هتل آنداز، هنر و طراحی به شکل هدفمندی، منعکس نماینده فرهنگ اماراتی است؛ از فضای طبقه اول ساختمان گرفته که آثار مختلفی از هنرمندان محلی را به نمایش می گذارد تا مبلمان، طراحی های اثاثیه و پارچه های رومبلی هتل می توان به خوبی این موضوع را متوجه شد.

هارون می گوید:

ابوظبی هیچ گاه به دبی تبدیل نخواهد شد؛ زیرا آن ها نمی خواهند که این طور گردد. اگر قصد دارید چند شب تفریحی در امارات داشته باشید، به دبی بروید؛ اما اگر در پی کاوش در فرهنگ اماراتی هستید، ابوظبی مقصدی است که باید انتخاب کنید.

منبع: کجارو / edition.cnn.com

به "کپیتال گیت ابوظبی؛ خمیده ترین برج جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپیتال گیت ابوظبی؛ خمیده ترین برج جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید