آثاری از دوره پارینه سنگی در جزیره قشم کشف شد

به گزارش وبگاه مجوز بازی، آثاری از دوره پارینه سنگی میانی، معماری سنگ چین و سفال هایی از دوران اسلامی متأخر در جزیره قشم کشف شد. این محوطه در فاصله 10 کیلومتری جنوب غرب شهر قشم قرار گرفته است.

آثاری از دوره پارینه سنگی در جزیره قشم کشف شد

سیروان محمدی قصریان سرپرست پروژه معین عرصه و پیشنهاد حریم غار تاریخی خوربس جزیره قشم در خصوص کشف آثار دوره پارینه سنگی در جزیره قشم گفت که این پروژه با هدف کاهش آثار تخریب های انسانی در دستور کار نهاده شد.

وی ساخت و سازهای غیراصولی، عبور جاده ساحلی، کشاورزی منطقه و... را از تهدیدهای پیش روی این محوطه گفت و اضافه نمود:

به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم درجه یک و دو محوطه 19 گمانه حفر شد.

این باستان شناس اضافه نمود که در کاوش اجرا شده در این گمانه ها سفال، آثار معماری سنگ چین و ... کشف شد که به دوران اسلامی متأخر تعلق دارند.

وی با اشاره به قرار داشتن این محوطه در فاصله 10 کیلومتری جنوب غرب شهر قشم اعلام کرد که آثار دامنه غار تاریخی خوربس با وسعت بیش از 10 هکتار، از جمله وسیع ترین و غنی ترین آثار باستانی جزیره قشم به شمار میرود.

به گفته محمدی، بر اساس آنالیز های سطحی اجرا شده، قدیمی ترین آثار شناسایی شده محوطه یک مجموعه از دست تراش های دوره پارینه سنگی میانی است.

وی اضافه نمود که علاوه بر آثار دوران پارینه سنگی میانی، شواهد و آثار دیگری مانند سفال از دوره اشکانی-ساسانی و نیز گورستان در سطح محوطه مورد آنالیز و شناسایی نهاده شدند.

محمدی گفت که بخش وسیع آثار دامنه غار خوربس که شواهد معماری سنگی به وضوح در سطح آن ها قابل رویت است، به دوران اسلامی متاخر تعلق دارد.

منبع: کجارو / ایرنا

به "آثاری از دوره پارینه سنگی در جزیره قشم کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثاری از دوره پارینه سنگی در جزیره قشم کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید