زمان ابلاغ قیمت جدید خودروهای داخلی

به گزارش وبگاه مجوز بازی، عدم ابلاغ لیست جدید قیمت مصوب خودروها که قرار بود هفته گذشته اعلام گردد باعث شد تا خرید و فروش خودرو متوقف گردد و همه منتظر لیست جدید قیمت ها باشند. آنطور که شنیده شد این لیست احتمالاً فردا شنبه 27 اردیبهشت ماه به شرکت های خودروساز ابلاغ می گردد.

زمان ابلاغ قیمت جدید خودروهای داخلی

به گزارش وبگاه مجوز بازی به نقل از تسنیم، بعد از تعلل بسیارِ ستاد تنظیم بازار، هفته گذشته مجوز افزایش قیمت انواع خودروهای داخلی صادر شد که براساس آن محصولات ایران خودرو به طور متوسط 10 درصد و سایپا 23 درصد افزایش قیمت پیدا می نمایند. علاوه بر این، قیمت متعارف خودرو در کف بازار نیز همان قیمت تحویل خودرو درب کارخانه به اضافه حداکثر 10 درصد مشخص شد.

البته در این جلسه شرایط جدیدی هم برای فروش خودرو به تصویب رسید که در نهایت مصرف نماینده واقعی بتواند امکان خرید خودرو را داشته باشد. مطابق این روش های فروش ثبت نام از کلیه متقاضیان واجد شرایط خودرو بدون محدودیت زمانی و 24 ساعته است که در صورت تکمیل ظرفیت در روش پیش فروش متقاضی امکان خرید در قالب طرح مشارکت در فراوری را خواهد داشت.

برای ثبت نام 50 درصد قیمت روز مصوب خودرو اخذ می گردد و پیش فروش تا 12 ماهه در سقف 60 درصد ظرفیت فراوری بدون احتساب سود مشارکت خواهد بود.

همچنین مشارکت در فراوری 12 تا 24 ماهه در سقف 50 درصد ظرفیت فراوری با احتساب سود مشارکت حداقل 6 درصد و مشارکت در فراوری 24 تا 36 ماهه در سقف 15 درصد ظرفیت فراوری با احتساب سود مشارکت حداکثر 12 درصد خواهد بود.

متقاضیان امکان انتخاب روش خرید به صورت پیش فروش یا مشارکت فراوری را در مرحله ثبت نام دارا می باشند و خودروسازان مکلف به فروش خودرو به ترتیب اولویت پیش فروش، مشارکت در فراوری یکساله و دوساله در خودروهای قابل عرضه می باشند.

همچنین ظرفیت فراوری قابل فروش با در نظر دریافت تعهدات معوق و جاری توسط کمیته خودرو محاسبه گردد و سود انصراف، 3 درصد کمتر از سود مشارکت مندرج در قرارداد مشارکت در فراوری است.

علاوه بر این رئیس سازمان حمایت مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان هم خاطرنشان کرد از این پس نگهداری خودرو در سوله و انبارها و پارکینگ ها مشمول تطبیق با شرایط انبارداری خواهد بود به گونه ای که اگر فردی خودروی صفری را در انبار یا پارکینگ نگهداری نماید، چنانچه در سامانه انبارداری ثبت نام ننموده باشد، مشمول احتکار و عدم عرضه خواهد بود. مردم می توانند در صورت مشاهده هر گونه خودروی صفر در انبارها و پارکینگ ها با تماس با شماره 124 و مراکز مربوطه وزارت صنعت، معدن و تجارت موضوع را در میان بگذارند.

تشدید نظارت ها و اعلام مجوز افزایش قیمت ها اثرات خود را در همان ساعات نخست بر بازار قیمت انواع خودروهای داخلی گذاشت به نحوی که فرایند کاهشی قیمت ها با گذشت چند روز همچنان ادامه دارد. در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی و مونتاژی 20 تا 100 میلیون تومان کاهش داشته که همین امر محتکران خودرو را با نگرانی زیادی روبه رو نموده به طوری که آنها را مجبور به فروش محصولات با قیمت پایین تر نموده است اما از آن طرف خبری از مشتری در بازار نیست.

عدم ابلاغ لیست جدید قیمت انواع خودرو که قرار بود هفته گذشته اعلام گردد باعث شده تا خرید و فروش خودرو متوقف گردد و همه برای خرید منتظر لیست جدید قیمت ها باشند. آنطور که شنیده شد این لیست در طول هفته گذشته تکمیل شده و احتمالاً فردا شنبه به شرکت های خودروساز ابلاغ خواهد شد.

با اعلام لیست جدید، فرایند کاهشی قیمت ها به حدی خواهد رسید که فقط سود فروشنده 10 درصد بیشتر از قیمت کارخانه باشد در غیر این صورت فروشنده متخلف و با آن برخورد خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "زمان ابلاغ قیمت جدید خودروهای داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان ابلاغ قیمت جدید خودروهای داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید