محققان از شبیه سازی کامپیوتری برای تشخیص مواد موثر دارویی استفاده می نمایند

به گزارش وبگاه مجوز بازی، یکی از روش های تشخیص گزینه های احتمالی دارویی، شبیه سازی کامپیوتری است و محققان با مدل سازی پپتید هایی را شناسایی کردند که احتمالا بتواند برای مقابله با کرونا استفاده گردد.

محققان از شبیه سازی کامپیوتری برای تشخیص مواد موثر دارویی استفاده می نمایند

به گزارش گروه فناوری وبگاه مجوز بازی، طراحی دارو ها با یاری شبیه سازی یکی از راهبرد های تشخیص مواد موثر دارویی است. با شیوع ویروس کرونا محققان به دنبال شبیه سازی پپتید هایی هستند که بتوانند به ویروس کرونا متصل شده و آن را مهار نمایند.

یک گروه تحقیقات آلمانی به تازگی دستاورد هایی در این حوزه به دست آورده اند. در مقاله ای که این گروه تحقیقاتی به چاپ رسانده اند، نشان دادند که از مدل سازی کامپیوتری برای ارزیابی چهار پپتید استفاده شده است، این پپتید ها شبیه به پروتئین های ویروس کووید 19 بودند که به پروتئین انسانی متصل شده و به این ویروس اجازه می دهد که وارد سلول شوند.

برای این که کووید 19 بتواند سلول بیمار را آلوده کند باید به وسیله پروتئین خود به گیرنده ACE 2 متصل گردد. این گیرنده در سطح سلول های انسان وجود دارد. با این اتصال، ویروس می تواند به غشا سلول های انسانی متصل و به آن وارد گردد.

بعضی پژوهشگران کوشش دارند تا با فراوری ترکیباتی باعث مسدود شدن بخش پروتئینی ویروس شده و در نتیجه مانع از اتصال ویروس به سلول میزبان شوند.

یانکساو هان و پتر کرال از مدل سازی کامپیوتری برای طراحی ترکیبات احتمالی با ساختار شبیه به پروتئین ویروس کووید 19 استفاده کردند.

برای انجام این کار، محققان ساختار بلوری پروتئین متصل شونده به گیرنده انسانی را در ویروس کووید 19 با اشعه ایکس تصویربرداری کردند. آن ها هنگام اتصال ویروس به سلول این ساختار را مطالعه کردند و در نتیجه 15 آمینواسید را از ACE 2 شناسایی کردند که به صورت مستقیم با پروتئین ویروسی برهم کنش دارد.

در قدم بعد، محققان چهار پپتید را طراحی کردند که دارای تمام یا بیشتر این اسید های آمینه بود. همچنین توالی اضافه نیز درنظر گرفته شد تا سازه را تثبیت کند.

با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری، این گروه مهارنماینده هایی را معرفی کردند که احتمالا بتواند به پروتئین ویروس متصل گردد و آن را مهار کند. یکی از این ترکیبات، همخوانی جالب توجهی با پروتئین ویروس دارد. البته هنوز ضروری است که این پروتئین ها در محیط آزمایشگاهی آنالیز شوند. همین که می توان گزینه های احتمالی را محدود کرد، باعث تسریع فرآیند تشخیص دارو می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محققان از شبیه سازی کامپیوتری برای تشخیص مواد موثر دارویی استفاده می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان از شبیه سازی کامپیوتری برای تشخیص مواد موثر دارویی استفاده می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید