کتاب راز جهش اقتصادی منتشر شد

به گزارش وبگاه مجوز بازی به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، کتاب راز جهش اقتصادی، نوشته پروفسور کئون لی و به ترجمه دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شد.

کتاب راز جهش اقتصادی منتشر شد

در کتاب راز جهش اقتصادی، پروفسور کئون لی سردبیر مشهور ژورنال پیشگام Research Policy، به ارائه یک تئوری عمیق و مبتنی بر شواهد فراوان در مورد چگونگی جهش اقتصادی (هم پایی اقتصادیِ) کشورهای در حال توسعه پرداخته است.

بر مبنای این تئوری، فرآیند جهشِ اقتصادیِ یک کشور در حال توسعه و هم پا شدنش با کشورهای پیشرفته، مستلزم رهبری همزمان سه پارادوکس ذاتی زیر است:

1-برای شبیه شدن با دیگران (دستیابی به درآمد سرانه مشابه با کشورهای پیشرفته)، باید متفاوت (نوآور) بود.

2-در فرآیند جهشِ اقتصادی، مسیرهای میانبر، از مسیرهای مستقیمِ صاف سریع تر عمل می کنند؛ چراکه مسیرهای مستقیم موجود، بسیار پرترافیک، مملو از رقابت شدید، و حتی همراه با ایجاد موانع ورود جدی از سوی کشورهای پیشرفته اند.

3-عبور از هژمونی کشورهای پیشرفته، به خصوص وقتی که این کشورها همه نردبان هایی که خودشان از طریق بالارفتن از آن به درآمد بالا دست یافته اند را پشت سر خود خراب کرده اند، نیازمند یک پرواز با بالن از طریق کشف پنجره های فرصت (فناورانه-نهادی) است.

در تبیین سه پارادوکس فوق، پروفسور لی در کتاب پیش رو به توضیح مفاهیم مهمی نظیر اهمیت یا عدم اهمیت نهادها، میزان اهمیت نوآوری بخش بنگاه در برابر تحقیقات بخش علم، چگونگی ایجاد توانمندی تحقیق وتوسعه در بنگاه ها، نقش بنگاه های بزرگ به خصوص گروه بنگاه ها، چگونگی اتصال به زنجیره های ارزش جهانی، اهمیت پنجره های فرصت فناورانه-نهادی، و مفاهیم مهم دیگر می پردازد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کتاب راز جهش اقتصادی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب راز جهش اقتصادی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید