آب از سر روستاهای خراسان جنوبی می گذرد؟

به گزارش وبگاه مجوز بازی، خبرنگاران/خراسان جنوبی رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در خراسان جنوبی با اشاره به آبرسانی سیار به 447 روستای استان، گفت: در تامین آب این روستاها دغدغه ای نداریم چرا که محدودیتی در ظرفیت ناوگان وجود ندارد.

آب از سر روستاهای خراسان جنوبی می گذرد؟

حسین امامی، امروز دوشنبه 2 تیر در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: خوشبختانه هیچ شهری در سطح استان علی رغم دو دهه خشکسالی دچار تنش آبی نشده است.

به گزارش وبگاه مجوز بازی، وی گفت: در بخش آب با محدودیت های جدی در استان روبرو هستیم و بخش عمده منابع آبی خراسان جنوبی غیرکیفی است.

رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در خراسان جنوبی اظهار کرد: در کوتاه مدت، برای تامین بیش از 50 درصد آب شرب استان باید هزینه های زیادی پرداخت کنیم، برا باید از منابع آبی استان به درستی استفاده کنیم.

امامی ادامه داد: پروژه مخزن آب در قاین، محدوده مهرشهر بیرجند، سرایان و خوسف در تابستان سال جاری به بهره برداری می سد.

وی با بیان اینکه اکنون به بیش از 193 هزار مشترک شهری خدمات ارائه می شود، شرح داد: به دنبال کیفی سازی آب هستیم و در این راستا در سال جاری 10 هزار مترمکعب مخزن در بخش شهری به ظرفیت مخازن استان اضافه خواهد شد که با احداث این مخازن، سرانه مخازن کلیه شهرهای استان در افق میان مدت به سرانه استاندارد ملی می رسد.

امامی یادآور شد: به دلیل فرسودگی شبکه های آبرسانی 31 درصد از حجم آب در بخش شهری استان به هدر می پرود که تلاش می شود با برنامه جامع این فرسودگی شبکه را کاهش دهیم.

وی از چالش های تامین آب برای روستاها گفت و افزود: روستاییان از کمبود آب در شبکه های روستایی رنج می برند و در شبکه روستایی خراسان جنوبی بیش از 1.7 برابر سرانه ملی تعریف شده آب تولید می شود، اما به دلیل هدر رفت آب در شبکه توزیع و آبیاری باغات و فضای سبز با آب شرب به یک معضل تبدیل شده است.

رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در خراسان جنوبی با بیان اینکه ظرفیت آبرسانی با تانکر تا انتها سال جاری با احداث مجتمع های آبرسانی 30 درصد کاهش می یابد، ادامه داد: با سوء مصرف و انشعابات غیر مجاز دچار مشکل کمبود آب می شویم؛ بنابراین از مردم می خواهیم استفاده های غیر متعارف که موجب ناپایداری شبکه می شود را به حداقل برسانند.

امامی شرح داد: پروژه شبکه فاضلاب مهرشهر تا انتها سال تکمیل خواهد شد و امیدواریم بتوانیم شبکه فاضلاب بیرجند را در یک بازه 12 ماهه به اتمام برسانیم.

وی افزود: دفع فاضلاب مجتمع یک هزار واحدی قاین یکی از دغدغه های مردم بود که تا انتها تیرماه مشکل آن برطرف خواهد شد.

رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در خراسان جنوبی با بیان اینکه پروژه تصفیه خانه شهر بیرجند با اعتبار 151 میلیارد تومان نیز تا انتها سال جاری به بهره برداری می رسد، یادآور شد: با استفاده از ظرفیت ماده 56 و جذب اعتبار در بخش روستایی در سال جاری تمامی روستاهای بالای 20 خانوار از آب آشامیدنی بهره مند می شوند و پیش بینی می شود تا انتها سال با افتتاح پروژه ها، میزان برخورداری در بخش روستایی به 95 درصد برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آب از سر روستاهای خراسان جنوبی می گذرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب از سر روستاهای خراسان جنوبی می گذرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید