داستان عجیب 2 ورزشکار ایرانی در بلاروس

به گزارش وبگاه مجوز بازی، بهنام شیری و حسین رسولی، دو ملی پوش پرتاب دیسک ایران، این روز ها در بلاروس سرگردان اند و دلیل این سرگردانی آن ها ویروس کروناست؛ ویروسی که سراسر نقاط دنیا را درگیر کرده و راه عبور و مرور همه کشور ها را به روی هم بسته است. این دو پرتابگر که از شانس های کسب سهمیه المپیک توکیو به شمار می فرایند، بهمن ماه پارسال برای برپایی اردویی تمرینی راهی بلاروس شدند.

داستان عجیب 2 ورزشکار ایرانی در بلاروس

طبق برنامه قرار بود این دو ملی پوش برای سه ماه در بلاروس تمرین کنند و آخر فروردین ماه گذشته به تهران بازگردند که ویروس کرونا یک باره همه برنامه های آن ها را به هم ریخت. از آنجا که همه پرواز های ورودی و خروجی کشور ها به خاطر شیوع گسترده ویروس کرونا بسته است، شیری و رسولی هیچ راهی برای بازگشت ندارند و مجبور هستند فعلا در بلاروس بمانند؛ آن هم در شرایطی که هیچ پولی برای ادامه اقامت خود در این کشور ندارند.

شیری دراین باره می گوید: کرونا تازه به بلاروس رسیده و متأسفانه هرروز اوضاع این کشور بدتر می شود. طوری که روزانه هزار نفر به این ویروس مبتلا می شوند. با توجه به جمیعت 10 میلیونی و کم بلاروس، این آمار واقعا خیلی خطرناک است. کشور در حالت قرنطینه است و ما هم چاره ای جز در خانه ماندن نداریم. هیچ پروازی به سمت ترکیه یا تهران وجود ندارد. سرگردانیم و نمی دانیم باید چه کار کنیم. حالا باز جای شکرش باقی است که ویزای ما را دوباره تمدید کردند. ویزای ما سه ماهه بود که آخر فروردین تمام شد. از مسئولان ورزش کشور می خواهم به ما کمک مالی کنند. واقعا شرایط بدی اینجا داریم.

عضو تیم ملی پرتاب دیسک به شرایط نامناسب مالی خودش و حسن رسولی اشاره می کند: متأسفانه الان هیچ پولی برای ادامه اقامتمان در بلاروس نداریم. باید کرایه خانه بدهیم. خرج خوردوخوراک داریم. پول هایی که فدراسیون دوومیدانی برای این سه ماه به ما داده بود، تمام شده و هرچه هم که خودمان داشتیم، خرج کردیم. از فدراسیون تقاضا کردیم که برای ما پول بفرستد، اما نفری 500 دلار بیشتر برایمان نفرستادند. 500 دلار واقعا مبلغ کمی است. همین پول فدراسیون هم تمام شده و الان دارم به سفارت ایران در بلاروس می روم تا از آن ها پول قرض کنم. ما در این اردوی تمرینی زیر نظر یکی از مربیان بلاروسی تمرین می کردیم و حقوق او را 15 روز یک بار می دادیم. الان حتی به این مربی هم بدهکاریم.

او درباره کیفیت اردویی که در بلاروس پشت سر گذاشتند، گفت: خوشبختانه اردویی که در بلاروس داشتیم، خوب بود. هم من و هم حسین رسولی توانستیم در تمرینات رکوردهایمان را بزنیم و بین 62 تا 63 متر پرتاب کنیم. اگر کرونا به وجود نمی آمد و یک مسابقه در اینجا برگزار می شد، حتما ما می توانستیم تا 65 متر که رکورد ورودی بازی های المپیک است هم برسیم. اما از شانس بد ما هم کرونا آمد و هم اینکه المپیک توکیو لغو شد.

شیری بااین حال امیدوار است که او و رسولی می توانند سهمیه دوم پرتاب دیسک ایران را در بازی های المپیک توکیو کسب کنند. هر کشور تنها می تواند دو کننده در هر ماده دوومیدانی در بازی های المپیک داشته باشد که درحال حاضر فقط احسان حدادی توانسته سهمیه پرتاب دیسک را کسب کند.

او ادامه می دهد: امیدوارم که اگر ما به تهران برگشتیم، به حال خود رها نشویم. ما الان شرایط خوبی داریم و در این مدت خیلی پیشرفت کرده ایم. باید حتما مربی بالای سرمان باشد تا بتوانیم به این فرایند ادامه بدهیم. ما به خاطر اینکه در ایران مربی ثابتی نداریم، مجبوریم به خارج از کشور برویم و در اردو های کوتاه مدت زیر نظر مربیان خارجی تمرین کنیم. همین مربی بلاروسی که ما با او تمرین کردیم، یکی از مربیان خوب است. او رکورددار پرتاب دیسک بلاروس است. او می گوید اگر فدراسیون شما با من قرارداد یک ساله ببندد می توانیم به ایران بیایم. متأسفانه شرایط فدراسیون دوومیدانی هم معلوم نیست و رئیس ندارد و دارد با سرپرست اداره می شود. واقعا نمی دانیم شرایط چطور می شود، اما اگر حمایت شویم صد درصد می توانیم جواز حضور در المپیک را به دست آوریم.

فدراسیون دوومیدانی یکی از پرچالش ترین فدراسیون های ورزشی در چند سال اخیر بوده که همواره در چند سال اخیر به سوء مدیریت متهم شده است. دوره چهارساله ریاست مجید کیهانی در این فدراسیون در حالی تمام شد که اهالی این رشته امیدوار بودند با آمدن رئیس جدید سروسامانی به ورزش مادر داده شود که این طور نشد. انتخابات این فدراسیون اسفند ماه گذشته برگزار شد و در نهایت افشین داوری به ریاست رسید، اما چند روز بعد از انتخابات وزارت ورزش و جوانان این انتخابات را ابطال کرد. این انتخابات در شرایطی برگزار شد که تعداد زیادی از هیئت های استانی به خاطر شیوع ویروس کرونا نتوانستند در آن حضور پیدا کنند. ضمن اینکه گفته شد رأی یک استان به صورت غیر حضوری ارسال شده و در رأی برخی استان ها هم شائبه هایی وجود داشته است.

در نهایت این اعتراض ها موجب شد تا وزارت ورزش و جوانان تصمیم به ابطال این انتخابات بگیرد. یکی از معترضان سرسخت برگزاری انتخابات فدراسیون دوومیدانی مجید کیهانی بود که بعد از داوری هشت رأی به دست آورد. فدراسیون دوومیدانی در حالی هشت ماه است با سرپرست اداره می شود که ورزشکاران المپیکی اش به دلیل نداشتن برنامه ریزی درست با مسائل دست وپنجه نرم می کنند. باید دید مهدی مبینی، سرپرست پیروز این فدراسیون چه تدبیری درخصوص بلاتکلیفی دو ملی پوش پرتاب دیسک ایران اتخاذ می کند.

منبع: فرارو

به "داستان عجیب 2 ورزشکار ایرانی در بلاروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان عجیب 2 ورزشکار ایرانی در بلاروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید